pixel Facebook

Notatki Kynologa

Algi morskie w diecie psa

Algi morskie mają bardzo bogaty, wartościowy skład i potężne walory odżywcze. Stanowią cenne źródło organicznych witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, a szczególnie jodu. Jak rośliny zamieszkujące morskie głębiny mogą wpłynąć na organizm psa?

ilustracja do artykułu: Algi morskie w diecie psa

Suplementacja zdrowych psów algami morskimi (polecane są zwłaszcza Ascophyllum nodosum) poprawia jakość okrywy włosowej, wpływa na zapach sierści i skóry oraz na wybarwienie włosa (kolor sierści staje się głęboki). Dzieję się tak, ponieważ w składzie alg znajdują się B-karoten oraz kwasy Omega-6. Suplementacja algami może być więc korzystna zwłaszcza dla psów biorących udział w wystawach psów rasowych, u których piękna okrywa włosowa jest bardzo pożądana.

Algi morskie są wysoko przyswajalne i mają uniwersalne zastosowanie. Stanowią bogate źródło jodu. Ich wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasu foliowego sprawia, że poleca się je w profilaktyce wielu chorób np. nowotworowych. Można je stosować jako zamiennik preparatów mających wspomagać odporność organizmu.

Stosowanie alg łagodzi objawy choroby w przypadku psów, które mają skłonność do alergii pokarmowej oraz skórnej. Algi morskie warto podawać także psom z dysplazją stawów biodrowych czy łokciowych oraz cierpiącym na zwyrodnienie stawów.

Mają korzystny wpływ na układ ruchu. Stosowanie alg wspomaga regenerację tkanek oraz rozbudowę mięśni, a także rozwój stawów, kości i ścięgien.

Ich właściwości antyoksydacyjne spowalniają reakcję utleniania komórek. Opóźniają wystąpienie fizjologicznych oznak starzenia się organizmu.

Usuwają metale ciężkie z organizmu. Wspomagają regenerację układu nerwowego.Stosowanie alg morskich w diecie wspiera prawidłowy przebieg procesów trawiennych.Pomagają w utrzymaniu higieny zębów i przyzębia. Hamują tworzenie kamienia nazębnego.

Algi morskie można stosować w żywieniu każdego psa, w różnym wieku. Nawet poleca się podawać je szczeniętom. Należy jednak skonsultować suplementację z lekarzem weterynarii w przypadku psów, u których zdiagnozowano choroby tarczycy (w związku z wysoką zawartością jodu).

Algi w postaci proszku są bardzo proste do podania. Wystarczy odpowiednio odmierzoną ich ilość zmieszać z karmą.

Algi morskie w diecie psa

Algi morskie to prawdziwa bomba witaminowa o nieprzecenionym, korzystnym wpływie na organizm psa. Warto wprowadzić je do diety psa, zwłaszcza że jest to stosunkowo niedrogi suplement.

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.