pixel Facebook

Notatki Kynologa

Jak powinien wyglądać atrakcyjny spacer z psem?

Każdy właściciel wie, że psa należy wyprowadzać codziennie na spacer. Aktywność ruchowa jest podstawą do zachowania dobrej kondycji psa. Spacer to namiastka wspólnej wędrówki z przewodnikiem i możliwość realizacji podstawowych potrzeb takich jak eksploracja środowiska. Zdecydowanie spacer wokół bloku to dla niego za mało. A więc, jak powinien wyglądać spacer, tak aby umożliwiał psu spełnianie jego potrzeb oraz był dla niego (i dla nas) atrakcyjny?

Zabawa z właścicielem

Wykorzystaj spacer do tego, aby aktywizować swojego psa i budować z nim więź poprzez zabawę. Co możesz zaoferować psu? Zależy to w dużej mierze od tego co Twój pies lubi robić. Być może uwielbia zabawki, wspólne przeciąganie się, zabawy w uciekające jedzenie, szukanie jedzenia w trawie (ta forma aktywności jest także rozluźniająca), lub szukanie przedmiotów właściciela. Postaw na swoją kreatywność i zacznij wykorzystywać to co oferuje otoczenie. Może Twój pies lubi omijać różne przedmioty? Zaproponuj mu więc ominięcie drzewa, lampy na ulicy, ławki etc. Spacer to też dobra okazja, żeby uczyć psa przywołania. Często gdy moje psy biegają luzem na spacerze przywołuje je do siebie, zapinam im smycz, nagradzam i następnie znów pozwalam im biegać luzem. W ten sposób uniknęłam sytuacji, w której pies kojarzy widok smyczy i jej zapięcie z końcem spaceru i omija mnie w związku z tym szerokim łukiem :). Możesz na przemian oferować psu zabawę i luźny spacer (po aktywności czas na coś spokojniejszego). Czasami można sobie pozwolić również na nicnierobienie :). Usiądź sobie na ławce w parku i skarmiaj swojego psa. Pomoże mu to w nauce spokojnego czekania.

Różne trasy do spacerowania

Różnorodność miejsc, do których zabierasz swojego psa jest bardzo ważna. Krótkie spacerki ,,wokół komina" nie są zbyt atrakcyjne dla psa. Nowe miejsca dostarczają ciekawych wrażeń i dają możliwość poznawania nowych zapachów, socjalizacji z ludźmi, psami, a nawet innymi gatunkami. Pies uczy się żyć w naszym świecie cały czas, nie tylko w okresie szczenięctwa. Wybierz się zatem co jakiś czas w nowe miejsce. Może zaciekawi Cię (i psa oczywiście też :) ) park, w którym jeszcze nie mieliście okazji być, lub jeszcze nieodkryte leśne ścieżki. Jeśli z jakiegoś powodu nie masz możliwości wybrania się z psem dalej niż okolice Twojego domu, spróbuj zmieniać trasę, jej kierunek, skręć w różne uliczki. Na pewno coś wymyślisz :).

Możliwość eksplorowania, biegania, wąchania

Pies ma potrzeby poznawcze, których realizację należy umożliwić podczas spaceru. Daj mu wolną łapę. Niech wącha coś, co go zaciekawiło i sprawdzi ,,psiego messengera". Pozwól psu kopać (no może niekoniecznie w parku). Zawsze jest nadzieja, że jeśli pies zaspokoi potrzebę kopania podczas spaceru, oszczędzi Twój ogródek lub (o zgrozo) ogródek teściowej. Kolejną atrakcją, jaką możesz zaoferować psu, jest możliwość wejścia do wody. Nie mam na myśli tylko pływania, ale również brodzenie w wodzie (jeśli Twój pies lubi takie aktywności).

Swobodne chodzenie bez smyczy

Idealnie byłoby gdyby pies mógł część spaceru biegać luzem, samemu decydować jakie trasy wybiera (oczywiście nie oddalając się za daleko od właściciela) i swobodnie eksplorować teren. Jeśli nie możesz z różnych względów pozwolić psu biegać bez smyczy, pomocna może okazać się długa linka. Pies będzie wciąż przypięty, ale zyska więcej przestrzeni i możliwości.

Odpowiednie kontakty z innymi psami

Ten punkt to szeroki temat i na pewno jeszcze nieraz będę go poruszać. Mówiąc w skrócie, lepiej gdy Twój pies będzie miał dwóch lub trzech psich znajomych, z którymi dobrze się dogaduje i spotyka co jakiś czas, niż witał się z każdym napotkanym psem. Oczywiście w nawiązywaniu nowych psich relacji nie ma nic złego, o ile potrafisz odczytać emocje swojego psa i to, co do Ciebie mówi. Jeśli prosi Cię o pomoc i chce się wycofać z sytuacji-nie czekaj, pomóż mu. Czasami to pies osoby, która nalega na zapoznanie się Waszych psów pokazuje, że nie czuje się komfortowo w tej sytuacji. Jeśli zauważysz coś takiego nie bój się delikatnie o tym powiedzieć. Pamiętaj, nic na siłę.

Przyjmuje się, że pies powinien wychodzić minimum 3 razy dziennie, w tym jeden spacer powinien być dłuższy i trwać 1-2 godziny. W upalne dni na dłuższe spacery wyprowadzaj psa rano lub wieczorem i zrezygnuj z wychodzenia na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia.

Na koniec mam dla Ciebie notatkę, która jest podsumowaniem sposobów na atrakcyjny spacer z psem.
Jeśli chcesz ją pobrać (a także inne darmowe pliki, które dla Ciebie przygotowałam) zapisz się na mój newsletter tutaj.

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.