pixel Facebook

Notatki Kynologa

Pomysły na noworoczne postanowienia dla właścicieli psów

W styczniu ludzie często podsumowują ubiegły rok i stawiają sobie cele do zrealizowania w nowym roku. Jeśli zastanawiasz się, jakie cele możesz sobie wyznaczyć, aby przenieść Twoją relację z psem na wyższy poziom i jeszcze bardziej o niego zadbać, zapoznaj się z moimi propozycjami :).

ilustracja do artykułu: Cele i postanowienia

1. Zadbam o zdrowie psa

W tym punkcie trzeba sobie zrobić rachunek sumienia. Czy systematycznie zabezpieczasz psa przeciwko pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym? Czy konsultujesz z lekarzem weterynarii niepokojące symptomy, czy raczej czekasz, aż samo przejdzie? Czy pamiętasz o szczepieniach? Czy podajesz mu zbilansowane jedzenie, które zaspakaja wszystkie potrzeby jego organizmu? Dbanie o psie zdrowie jest bardzo ważne na każdym etapie jego życia. Jeśli opiekujesz się psim staruszkiem, zachęcam Cię do wspomagania go suplementami, zwłaszcza zawierającymi siarczan glukozaminy i chondroityny.

2. Umożliwię psu spokojny odpoczynek

Jeśli twój pies ma własny kącik i możliwość spokojnego odpoczywania to naprawdę wspaniale. Wciąż jednak spotykam psy, które nie mają własnego miejsca, są przepychane z kąta w kąt, a w domu jest tak głośno, że nie mogą wypocząć. Takie psy są stale zestresowane, zmęczone i sfrustrowane. Może Twój pies należy do tej grupy i w tym roku postanowisz zadbać o psi odpoczynek?

3. Zadbam o prawidłowe spacery z psem

Czy Wasze wspólne spacery dotychczas kończyły się na nudnym kółeczku wokół bloku? Jeśli tak, to czas to zmienić. Zadbaj po pierwsze o jakość spacerów, a po drugie o ich ilość. Podczas spacerów umożliwiaj psu swobodną eksplorację środowiska, wplataj wspólne zabawy i naukę ważnych umiejętności np. przywołania. Dorosły pies powinien wychodzić na spacery min. 3 razy dziennie, w tym dłuższy spacer powinien trwać 1-1,5 godz. Ilość ruchu powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego psa. Szczeniaczki i psich seniorów lepiej wyprowadzać krócej, ale za to częściej.

4. Spróbuję z psem nowego sportu

Wybór psich sportów jest naprawdę duży. Uwzględniając Twoje i psa preferencje oraz stan zdrowia, postaraj się poszukać czegoś odpowiedniego dla Waszego teamu. Na pewno znajdziecie coś dla siebie. Kto wie, może treningi staną się Waszą wspólną pasją, sposobem na spędzanie razem wartościowego czasu i budowania relacji.

5. Będę konsekwentnym przewodnikiem

Konsekwencja przewodnika w przestrzeganiu ustalonych zasad sprawia, że świat dla psa staje się przewidywalny, a zarazem bezpieczny. Jeśli więc ustalisz z członkami rodziny, że pies nie może wskakiwać na meble, nigdy mu na to nie pozwalaj. Raz pozwalając psu na dane zachowanie, a innym razem nie, spowodujesz, że nie będzie postrzegał Ciebie jako godnego zaufania przewodnika i nie będzie wiedział, czego może się po Tobie spodziewać. Spróbuj od teraz być konsekwentnym przewodnikiem, zwłaszcza jeśli do tej pory zdarzało Ci się nieraz zmienić zdanie i pozwolić psu na coś, co zostało ustalone jako zabronione lub przyłapujesz się na tym, że Twoje wymagania wobec niego są niesprecyzowane.

6. Zadbam o stymulację węchową i psychiczną psa

Jak wygląda życie przeciętnego psa? Spędza godziny w samotności, oczekując powrotu właścicieli do domu. Gdy właściciele już wrócą, zabierają psa na spacer, czasem dłuższy (częściej jednak krótszy). Po powrocie ze spaceru domownicy mają swoje zajęcia i szybko robi się wieczór. Następnego dnia schemat się powtarza. Pies, który został celowo wyhodowany do pełnienia różnych zadań i pracowania, teraz całymi dniami po prostu się nudzi, pozbawiony swoich zajęć. Co możesz zaproponować psu, aby zadbać o jego stymulację węchową i psychiczną? Zachęć go do szukania smakołyków ukrytych w różnych miejscach w domu, a także w kuli lub macie węchowej. Podaj mu zabawki wypełnione jedzeniem, które będzie musiał sam z nich wydostać. Zaproponuj szukanie ludzi lub przedmiotów (np. należących do Ciebie), naukę sztuczek (nawet tych prostych) czy zabawki logiczne.

7. Znajdę dla mojego psa odpowiednich psich przyjaciół

Bardzo zachęcam Cię do znalezienia dla swojego psa odpowiednich 2-3 psich kumpli, z którymi będzie się regularnie spotykał. Pies potrzebuje kontaktów z przedstawicielami swojego gatunki. Ważne jest jednak, aby psie spotkania odbywały się bez negatywnych emocji i uczyły Twojego psa komunikacji i spokojnego przebywania w towarzystwie innych psów.

Jak realizować cele i postanowienia?

Ten fragment artykułu odbiega od stricte psich tematów. Pomyślałam jednak, że oprócz propozycji celów na nowy rok, podam Ci również wskazówki, które ułatwią ich realizację. Według badań, nawet 64% ludzi porzuca swoje noworoczne postanowienia jeszcze przed końcem stycznia. Jak więc skutecznie realizować cele?

1. Zadaj sobie pytanie DLACZEGO?

Gdy już wybierzesz sobie konkretne postanowienie, zastanów się, dlaczego chcesz zrealizować akurat ten cel. Pomyśl także, co zyskasz Ty i pies, jeśli uda się Wam go zrealizować, a co się stanie, jeśli nic z tego nie wyjdzie. Załóżmy, że Twój pies nie spotyka się z innymi psami, więc Twoim celem od teraz będzie znalezienie dla niego 2 psich przyjaciół, z którymi będzie się regularnie widywał. Wybierasz ten cel, ponieważ wiesz, że kontakty z innymi psami są dla niego ważne i bardzo ich potrzebuje. A co się stanie, jeśli nie uda Wam się zrealizować celu? Istnieje prawdopodobieństwo, że z czasem Twój pies będzie widywał inne psy tylko podczas napiętych i stresujących sytuacji, kojarzył je jako źródło stresu i nie będzie umiał się z nimi komunikować.

2. Co będzie Ci potrzebne?

Zanim przejdziesz do realizacji celu, zastanów się jakie przedmioty, wiedza, umiejętności i wsparcie innych osób będą Ci potrzebne, aby go zrealizować. W naszym przykładzie na pewno potrzebujesz poznać właścicieli stabilnych i umiejących się komunikować psów, którzy chętnie umówią się z Wami na psi spacer. Przyda Ci się także wiedza na temat prawidłowego zapoznawania i komunikowania się psów oraz spacerów równoległych. Musisz także wiedzieć, jak rozpoznać stres u psa oraz jak nauczyć go rezygnacji.

3. Ile czasu potrzebujesz?

Określ, ile czasu zajmie Ci osiągnięcie celu. Postaraj się nie poddawać zbyt szybko. Wracając do naszego przykładu, znalezienie odpowiednich psów i właścicieli może wcale nie być łatwe. Nie poddawaj się po kilku próbach. Czasami trzeba szukać bardzo długo, zanim znajdzie się odpowiednich towarzyszy psich spacerów.

4. Jakie przeszkody możesz napotkać?

Pomyśl, co może stanąć na przeszkodzie w realizacji Twojego celu. Z jakimi trudnościami przyjdzie Ci się zmierzyć? Postaraj się również przygotować wcześniej rozwiązania do konkretnych problemów. Szukając kumpli dla swojego psa możesz natrafić na różne przeszkody. Być może nie znasz nikogo odpowiedniego (wtedy możesz np. poszukać grupy na Facebooku i zapytać się, czy jest ktoś chętny na psie spacery w Twojej okolicy) lub znasz kogoś, ale mieszka na drugim końcu miasta (może zaproponuj spotkanie mniej więcej w połowie drogi) lub będziecie wciąż trafiać na psy, które nie będą potrafiły znaleźć wspólnego języka z Twoim (zanim umówisz się na spotkanie, wypytaj właściciela o to, jaki jest jego pies i poproś o szczere odpowiedzi).

5. Metoda małych kroków

Każde zadanie można podzielić na mniejsze etapy. Chcąc zrealizować nasz przykładowy cel:

  • zastanów się, któremu właścicielowi chcesz zaproponować psie spotkania;
  • zadzwoń do wybranej osoby i zaproponuj spotkanie na neutralnym gruncie;
  • ewentualnie napisz na grupie zrzeszającej właścicieli psów, czy ktoś w Twojej okolicy byłby chętny;
  • przygotuj się wcześniej (zdobądź potrzebną wiedzę i naucz psa rezygnacji);
  • zapoznaj psy ze sobą itd.

6. Jak zmierzysz, że cel został osiągnięty?

Stawiając sobie cel, dobrze jest zastanowić się, kiedy można uznać, że został on zrealizowany. Jeśli chcesz nauczyć się nowego języka, to sprecyzuj, że osiągniesz swój cel, gdy będziesz na konkretnym poziomie lub zdasz wybrany przez Ciebie egzamin. Nasz omawiany cel może zostać uznany za osiągnięty np. gdy znajdziesz dla swojego psa 2 psich kumpli i będziecie spotykać się z każdym z nich raz w tygodniu.

Cele i postanowienia dla właścicieli psów

Większość z proponowanych przeze mnie noworocznych postanowień dotyczy tak naprawdę spełniania psich potrzeb. Gdy człowiek zagłębia się w niepożądane zachowania „problemowego psa”, często okazuje się, że biorą się one z niezaspokojenia jego potrzeb, a sfrustrowany próbuje zaspokoić je na własną łapę. Robi to jednak najczęściej w nieakceptowalny dla ludzi sposób. Dlatego zachęcam Cię do przyjrzenia się Waszej relacji i życiu Twojego psa. Zobacz, czy czegoś mu brakuje i co możesz polepszyć. Zawsze powtarzam, że podczas gdy my mamy wiele zajęć: pracujemy, uczymy się, spotykamy ze znajomymi i rodziną, zajmujemy się domem, dziećmi, oddajemy się swoim pasjom; nasze psy mają tylko nas. To my jesteśmy ich całym światem i od nas zależy, jak będzie wyglądało ich życie. Niech czas tworzenia noworocznych postanowień będzie impulsem do przyjrzenia się psim potrzebom i zmieniania ich życia na lepsze 😊.

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.