pixel Facebook

Notatki Kynologa

Czego nie może jeść pies?

Nie wszystkie pokarmy spożywane przez nas są bezpieczne dla psów. Na naszym stale często znajdują się powszechne produkty, które mają udokumentowane szkodliwe działanie na organizm psa. Zapoznaj się z nimi, aby wiedzieć czego nie podawać psu zarówno w postaci smakołyków, jak i resztek ze stołu.

Jak znaleźć odpowiedzialną hodowlę psów

1. Zatrucie winogronami i rodzynkami u psów

Od kwietnia 2003 r. do kwietnia 2004 r. Centrum Kontroli Zatruć u Zwierząt Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt zajmowało się 140 przypadkami zatruć u psów, spowodowanych zjedzeniem przez nich rodzynek lub winogrona. U 50 psów rozwinęły się objawy kliniczne. Odnotowano, że u 7 osobników doszło do zejścia śmiertelnego.

Objawy kliniczne zatrucia winogronami i rodzynkami u psów:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
  • wymioty (100% zgłaszanych przypadków),
  • ostra niewydolność nerek,
  • apatia,
  • brak łaknienia,
  • bolesność brzucha,
  • biegunka,
  • ogólne osłabienie.

Ostra niewydolność nerek może rozwinąć się w ciągu 24 godzin, lub nawet kilka dni później. Co ciekawe, u niektórych psów nigdy nie dochodzi do ostrej niewydolności nerek po zjedzeniu winogrona lub rodzynek. Jeśli choroba ta postępuje, ostatecznie pies nie może oddać moczu, a rokowanie jest złe. Do zatrucia dochodzi, gdy winogrona/rodzynki zjadane są w całości, a ich pochodzenie czy odmiana nie mają znaczenia. Jak dotąd nie wykryto czynnika toksycznego, który znajdowałby się w tych owocach. Uważa się, że przyczyną toksyczności może być w tym przypadku nefrotoksyna lub wstrząs anafilaktyczny, który prowadzi do zaburzeń czynności nerek. Zanotowana najmniejsza spożyta ilość powodującą zatrucie to 2,8 g/kg masy ciała (rodzynki) i 19,6 g/kg masy ciała (winogrona). Leczenie w tym przypadku polega na wywołaniu wymiotów, płukaniu żołądka, podaniu węgla aktywowanego oraz w przypadku ostrej niewydolności nerek, na podaniu leków diuretycznych i hemodializie.

2. Zatrucie czekoladą i kakao

Należy unikać podawania psu ciastek i innych produktów spożywczych zawierających czekoladę i kakao, ze względu na zawarte w nich metyloksantyny, a zwłaszcza teobrominę. Po zatruciu teobrominą przeżywalność psów jest bardzo niska. Szacowana śmiertelna dawka teobrominy to 90-115 mg/kg masy ciała. Wystarczy, aby pies zjadł 4 g/kg m.c. kakao w proszku, aby doszło do jego śmierci.

Objawy kliniczne zatrucia czekoladą i kakao:

  • tachykardia (przyśpieszenie rytmu pracy serca),
  • zaburzenia oddychania,
  • pobudzenie,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • drżenie i osłabienie mięśni,
  • drgawki,
  • arytmia serca,
  • w ciężkich przypadkach: uszkodzenie nerek, śpiączka, śmierć.

Śmierć może nastąpić w ciągu 6-15 godz. od spożycia trującej dawki. Likwidacja teobrominy w organizmie psa jest długotrwała. Spożywanie małych ilości teobrominy wielokrotnie prowadzi do jej kumulacji i w konsekwencji do zatrucia.
Leczenie jest jedynie objawowe, ponieważ nie ma dostępnej odtrutki dla teobrominy i polega na wywołaniu wymiotów, płukaniu żołądka i podaniu aktywowanego węgla.

Zawartość teobrominy w produktach z kakao

Farbman 2001, Gwaltney-Brant S. 2001, Hansen i wsp. 2003, Shively i wsp. 1984, Carson 2001.

3. Zatrucie warzywami cebulowymi (cebulą, czosnkiem, szczypiorem)

Za toksyczność cebuli i czosnku odpowiedzialny jest szereg organicznych sulfotlenków. Toksyczna dawka cebuli to 5-10 g/kg m.c., a czosnku 5 g/kg m.c. (spożywanego przez 7 dni). Należy zaznaczyć, że do zatrucia dochodzi po spożyciu cebuli/czosnku w każdej postaci (surowej, smażonej, gotowanej, suszonej).

Objawy kliniczne i patologia zatrucia cebulą/czosnkiem u psów:

  • niedokrwistość,
  • powstawanie ciałek Heinza,
  • uszkodzenie błony lipidowej erytrocytów,
  • nieodwracalna oksydacyjna denaturacja hemoglobiny,
  • podwyższenie stężenia bilirubiny w surowicy,
  • bladość błon śluzowych,
  • tachykardia (przyśpieszenie rytmu pracy serca),
  • apatia, osłabienie,
  • przyśpieszenie oddechu,
  • wymioty, biegunka,
  • w cięższych przypadkach: żółtaczka, niewydolność nerek, śmierć.

Leczenie jest jedynie objawowe (brak odtrutki), polegające na tlenoterapii, płynoterapii, przetaczaniu krwi oraz w przypadku, gdy objawy kliniczne jeszcze nie wystąpiły - wywołaniu wymiotów.

4. Zatrucie ksylitolem

Ksylitol, inaczej cukier brzozowy, alternatywny zamiennik zwykłego cukru, występuje m.in. w ciastkach, deserach, napojach, gumach do żucia, pastach do zębów. Jego toksyczność polega na uszkodzeniu wątroby psa i wzmożeniu produkcji insuliny przez trzustkę. W konsekwencji następuje gwałtowny spadek poziomu cukru w organizmie psa, zapaść i śmierć.

5. Zatrucie surowymi ziemniakami

O ile dobrze ugotowane ziemniaki nie są dla psa niebezpieczne, to surowe zawierają toksyczną dla niego solaninę. Najbardziej niebezpieczne są surowe zielone, niedojrzałe oraz kiełkujące ziemniaki. Solanina ma chronić ziemniaki przed szkodnikami i bakteriami. Niszczy ją obróbka termiczna. Kliniczne objawy zatrucia solaniną to: wymioty, nadmierne ślinienie się, drgawki, senność.

6. Zatrucie orzechami makadamia

Objawy kliniczne zatrucia orzechami makadamia to ogólne osłabienie organizmu, wymioty, biegunka i drgawki. Toksyczna dawka tych orzechów wynosi 2,4 g/kg masy ciała. W większości przypadków zatruć orzechami makadamia psi organizm sam wraca do normy w ciągu 2-3 dni.

7. Zatrucie solą kuchenną

Zalecana dzienna dawka NaCl, znanego powszechnie jako sól kuchenna, wynosi 25 mg na 1 kg masy ciała psa. Groźna dla życia i zdrowia psa jest dawka wynosząca 30-60 g soli. Wywołuje ona ostre objawy zatrucia. Najlepiej podawać psu pokarmy niezawierające soli, pieprzu i innych przypraw.

8. Zatrucie surową rybą zawierającą tiaminazę oraz tlenek trójmetyloaminy (triox)

Niektóre gatunki ryb zawierają tiaminazę, związek powodujący rozpad witaminy B₁ (tiaminy) i prowadzący do awitaminozy. Tiaminazę niszczy obróbka termiczna. Skutki niedoboru tiaminy to wyniszczenie organizmu, porażenie kończyn, zmiany w układzie sercowo-naczyniowym i nerwowym (choroba beri-beri). Ryby, które zawierają tiaminazę to: cała rodzina karpiowatych, śledź, sum, mintaj, szprot, belona, leszcz, makrela, płoć, rekin, sandacz morski, sardela. Do ryb ,,bezpiecznych” zalicza się: sola, okoń, halibut, dorsz, łosoś, pstrąg, węgorz, szczupak, morszczuk, flądra. Bardzo dużo tiaminazy zawierają ostrygi. 100 g ostryg rozkłada aż 8 g witaminy B₁ w ciągu zaledwie 20 minut.

Tlenek trójmetyloaminy (triox) może być przyczyną anemii, ponieważ doprowadza do nieprzyswajalności żelaza w organizmie psa. Ryby, które zawierają triox to: czerniak, witlinek, morszczuk, łupacz, mintaj. Gotowanie sprawia, że triox przechodzi w trójmetyloaminę, pozbawioną właściwości anemiotwórczych.

9. Zatrucie pestkami owoców

Po zjedzeniu pękniętych lub rozgryzionych pestek owoców w organizmie psa uwalnia się toksyczny cyjanowodór, który blokuje oddychanie komórkowe. Niebezpieczne są zwłaszcza pestki moreli, wiśni, jabłek i brzoskwiń. Jeśli pestki zostały połknięte w całości, nie powinny być toksyczne, ale mogą doprowadzić do niedrożności jelit. Kliniczne objawy zatrucia pestkami to: ślinotok, trudności z oddychaniem, wymioty, charakterystyczny migdałowy zapach wydychanego powietrza. W ciężkich przypadkach zatruć psa dochodzi do utraty przytomności, zapaści, śmierci.

10. Zatrucie alkoholem i kofeiną

Niebezpieczna dla psa kofeina zawarta w kawie, napojach energetyzujących, herbacie czy coli może powodować arytmię, migotanie komór serca, wymioty, niepokój, pobudzenie, nudności, a w ciężkich przypadkach śmierć. Kofeina zawarta jest także w kakao i nasila działanie teobrominy. Zatrucie alkoholem wywołuje podobne objawy jak w przypadku zatrucia kofeiną.

11. Zatrucie awokado

Awokado zawiera toksyczną dla psa substancję grzybobójczą persin, która może wywołać objawy od lekkiego zatrucia pokarmowego do ciężkiej niewydolności krążeniowo-oddechowej. Leczenie w przypadku zatrucia awokado jest objawowe i polega na płynoterapii i podaniu leków wspomagających funkcjonowanie wątroby. W cięższych przypadkach podaje się leki moczopędne i inotropowo dodatnie. Zjedzenie dość dużej pestki awokado może być przyczyną niedrożności układu pokarmowego.

12. Niebezpieczne kości poddane obróbce termicznej

Kości poddane obróbce termicznej stanowią zagrożenie w przewodzie pokarmowym psa. Mogą być przyczyną zaparć i niedrożności jelit. Ostre krawędzie połamanych kości są w stanie uszkodzić błonę śluzową układu pokarmowego. Podanie psu od czasu do czasu surowych mięsnych kości nie powinno być dla niego niebezpieczne. Należy pamiętać, że dodawanie zbyt dużej ilości kości do pełnoporcjowej karmy może zaburzyć bilans minerałów (stosunek wapnia do fosforu).

13. Kocia karma

Kocia karma nie jest wprawdzie posiłkiem z naszego stołu, ale uznałam, że również muszę o niej wspomnieć. Karma dla kotów jest inaczej zbilansowana niż karma dla psów. Konsekwencją wyjadania kociej karmy przez psa może być nadwaga, otyłość czy niewydolność nerek.

Pokarmów, które po podaniu psu mogą być potencjalnie groźne jest więcej, jednak nie zostały jeszcze w dostateczny sposób udokumentowane. Jeśli podejrzewasz u swojego psa zatrucie, udaj się niezwłocznie do kliniki weterynaryjnej.

Wydrukuj listę niebezpiecznych dla psa pokarmów

Lista niebezpiecznych pokarmów dla psa

Stworzyłam listę, na której znajdują się pokarmy i produkty spożywcze niebezpieczne dla psa. Udostępniam ją moim subskrybentom. Aby ją pobrać (a także inne pomocne grafiki) wystarczy zapisać się na mój newsletter klikając tutaj.

Moja notatka już wisi na lodówce 😉.

Jeśli chcesz zobaczyć ten materiał w postaci filmu, zajrzyj tutaj.

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.