pixel Facebook

Notatki Kynologa

Czy zdecydować się na psa?

Zanim kupisz lub adoptujesz psa przemyśl sobie kilka ważnych spraw. Przedstawię Ci pytania, na które należy szczerze odpowiedzieć zanim podejmie się decyzję o wzięciu psiaka pod swój dach. Odpowiedzialność za niego będzie na Tobie ciążyć przez całe jego życie, dlatego dobrze jest podjąć decyzję bez emocji i po długim zastanowieniu się.

Jak znaleźć odpowiedzialną hodowlę psów

Finanse

W zależności od tego, czy wybierzesz psa z adopcji czy z hodowli, czeka Cię koszt od kilkudziesięciu do nawet kilkunastu tysięcy złotych na samym starcie. Poza tym musisz liczyć się z kosztami związanymi z żywieniem, pielęgnacją, zabezpieczaniem przeciwko ekto- i endopasożytom, transportem, zakupem wyprawki, ewentualnym leczeniem. Lista jest jeszcze dłuższa. Zastanów się więc, czy dysponujesz dodatkowymi funduszami, które możesz przeznaczyć na psa, tak aby zapewnić mu odpowiednie warunki. Jeśli masz długi lub co miesiąc pieniądze ledwo Ci starczają na Twoje wydatki, lepiej zrezygnuj z zakupu psa w tym momencie swojego życia. Zastanów się również, czy masz możliwość odłożenia pieniędzy na wypadek nagłej choroby psa i pokrycie kosztownego leczenia. Tak poza tematem, tzw. poduszki finansowe warto mieć nie tylko na wypadek choroby psa 😊.

Spędzanie czasu na wolnym powietrzu

Jeśli spędzanie czasu na wolnym powietrzu nie należy do Twoich ulubionych aktywności to nie spodziewaj się, że nagle pokochasz długie spacery. Twój nowy przyjaciel będzie wymagał od Ciebie regularnego i częstego wychodzenia na zewnątrz. Nawet jeśli będzie padał deszcz, będzie zimno, a Tobie za nic nie będzie chciało się ruszyć z domu. Ogródek nie jest rekompensatą wychodzenia na spacery. Owszem, jest bardzo przydatny, ale to, że pies biega po ogródku (i najczęściej się na nim bardzo nudzi) nie może być powodem, dla którego nie będziesz wychodzić z nim na spacer. Dla niektórych konieczność wychodzenia z psem będzie okazją do poznawania nowych ludzi i miejsc, dla innych będzie dużym problemem.

Poświęcanie swojego czasu

Zastanów się, czy jesteś gotów na to, aby poświecić bardzo dużo czasu psu. Wychodzenie na spacery, karmienie, pielęgnacja, zabawy i po prostu spędzanie wspólnego czasu zajmuje nawet kilka godzin dziennie. Czy jesteś na to gotów? To może również oznaczać konieczność rezygnacji z innych aktywności np. oglądania seriali. Jeśli po pracy najbardziej lubisz odpoczywać w domu oglądając telewizor, to dodatkowy obowiązek może stać się dla Ciebie problemem. Czy jesteś w stanie zrezygnować z niektórych aktywności, aby poświęcić czas psu?

Zmiana stylu życia

Mam trzy psy i mój styl życia musiał się dość mocno zmienić. Pewnie teraz pomyślisz sobie, że Ty chcesz mieć tylko jednego, ale muszę Cię uprzedzić, że nawet jeden mały piesek odmieni Twoje życie. Pies ma swoje potrzeby i czuje się bezpiecznie, gdy świat jest dla niego przewidywalny, a to można osiągnąć (m.in.) poprzez wprowadzenie rytuałów. W miarę możliwości, należy go karmić i wyprowadzać o tej samej porze każdego dnia. Niejeden właściciel psa powie Ci, że jego ulubieniec ma zegar biologiczny 😊. Jak widzisz, zbyt częste zmiany nie będą dla niego dobre. Jeśli uwielbiasz spontaniczność, to możesz czuć frustrację, że nie zawsze można sobie na nią pozwolić. Wychodząc trzeba liczyć się z tym, że w domu czeka pies, który ma też swoje potrzeby. Trzeba więc tak planować wyjścia, żeby nie trwały za długo lub zabrać psa ze sobą (a nie wszędzie można). Inna opcja to poprosić kogoś o pomoc. Czy jesteś gotów na zmiany w życiu jakie niesie ze sobą posiadanie psa? Czy spontaniczność jest dla Ciebie bardzo ważna? Czy jesteś w stanie zrezygnować z czegoś, aby móc zajmować się psem?

Zmierzenie się z chorobą i śmiercią

Niestety, ale taki ten psi los, że ukochane pupile nie żyją zbyt długo. Tak naprawdę to czeka Was od kilku do kilkunastu lat wspólnego życia. Prawdopodobnie to Ty przeżyjesz swojego psa. Chociaż nikt zazwyczaj nie myśli o tym na początku, zastanów się, czy jesteś gotów na zmierzenie się z ciężką chorobą i śmiercią swojego psiego przyjaciela. Takie sytuacje są bardzo trudne i niosą ze sobą wiele emocji. To mniej oczywista sprawa, jednak trzeba o tym również pamiętać podczas podejmowania decyzji o nabyciu psa.

Adopcja psa

Adoptując psa ze schroniska musisz liczyć się z tym, że możesz wziąć takiego, który jest po przejściach i ma ze sobą duży bagaż emocjonalny. Chociaż schroniska zazwyczaj starają się jak mogą, żeby dobrać odpowiedni dom dla konkretnego psa, to i tak czeka Cię sporo pracy, która nie zawsze kończy się sukcesem. Sam pobyt w schronisku oraz okoliczności w jakich tam trafiły np. porzucenie, są dla psów bardzo stresujące. Historii jest bardzo dużo i psów też, dlatego może się zdarzyć, że szybko się do siebie przyzwyczaicie i nie będzie aż tak źle. Jednak zawsze musisz się z tym liczyć, że będzie coś do przepracowania np. lękliwość u adoptowanego psa. Czy jesteś gotów na pracę z psem po przejściach? Być może jesteś osobą jeszcze z niewielkim doświadczeniem w pracy z psami i będziesz potrzebować pomocy zoopsychologa lub trenera. To też dodatkowy koszt.

Czy w razie potrzeby masz kogoś, kto zajmie się Twoim psem?

Wszystko jest dobrze, dopóki jesteśmy zdrowi. Na własnym przykładzie doświadczyłam poczucia niemocy, kiedy dolegliwości pierwszego trymestru ciąży i covida pomieszały się i z trudem przychodziło mi zrobienie czegokolwiek. Zawsze radziłam sobie sama, a nagle nie byłam w stanie wyprowadzić psów na spacer, a na samą myśl o sprzątaniu nieczystości po moim szczeniaku robiło mi się niedobrze. Zastanów się, czy jak zachorujesz lub wydarzy się w Twoim życiu sytuacja, którą trudno przewidzieć, to czy masz wokół siebie osobę godną zaufania, która pomoże Ci zająć się psem.

Czy wszyscy domownicy są gotowi na psa?

Nie podejmuj decyzji o zakupie czy adopcji samodzielnie. To musi być decyzja podjęta wspólnie przez wszystkich domowników. Sprawdź też, czy nikt z Was nie ma alergii. To jeden z najczęstszych powodów, dla których ludzie oddają psy.

Relacja z innymi ludźmi (zwłaszcza sąsiadami)

Pies może stać się punktem zapalnym w relacjach z innymi ludźmi, zwłaszcza sąsiadami. Niektórzy ludzie nie lubią psów i przeszkadza im głośne szczekanie. Weź to również pod uwagę.

Czy jesteś osobą pedantyczną i bardzo mocno cenisz sobie porządek?

Jeśli kochasz perfekcyjny porządek to od razu odradzam Ci zakup psa. Pod psimi łapkami do domu wnosi się piasek. Pies brudzi fronty mebli, ściany, parapety, okna, a o sierści będącej dosłownie wszędzie nie trzeba wspominać. Nie ma takiej możliwości, aby dom był idealnie wysprzątany, jeśli mieszka w nim pies. Zastanów się, czy jest to dla Ciebie akceptowalne? Jeśli miałabym wskazać największą według mnie wadę posiadania psa to wskazałabym bałagan (oraz to, że za krótko żyje). Często jestem sfrustrowana codziennym myciem i odkurzaniem podłogi i zazdroszczę tym, co mają tak czysto w domu. Mimo wszystko i tak cenię sobie bardziej bliskość moich psów niż porządek.

Czy jesteś w stanie znieść fakt, że psy niszczą różne rzeczy i kopią dziury?

Zniszczenia są nieodłącznym elementem posiadania szczeniaka. Starszy pies też może coś zniszczyć, ale to głównie szczenięta odgrywają w tym przypadku znaczącą rolę. Jeden szczeniak zniszczy więcej, drugi mniej. Niektórzy pasjonują się drewnem, inni marzą o ręcznikach papierowych i skarpetkach. A tak na poważnie, to szanse na to, że upilnujesz szczeniaka 24 godziny na dobę są zerowe, więc musisz liczyć się ze zniszczeniami. Pomyśl o tym, zwłaszcza jeśli wynajmujesz mieszkanie. Wiele psów lubi też kopać dziury w ogrodzie. To duży minus dla osób posiadających piękne ogródki. Trawnik, na którym pies załatwia swoje potrzeby fizjologiczne robi się zazwyczaj żółty i pojawiają się na nim wypalone dziury. Oczywiście, im więcej psów, tym pod tym względem gorzej. Życie Twojego trawnika może być też uzależnione od tego, jak często wyprowadzisz psa na spacer.

Czy masz odpowiednie warunki do przyjęcia psa?

Zanim weźmiesz pod swój dach psa, zastanów się czy masz dla niego dobre warunki. W malutkim mieszkaniu może być ciasno Wam wszystkim. Pomyśl, czy znajdziesz miejsce na psie legowisko czy klatkę, miski itd. Nawet w wersji minimalistycznej, każdy pies potrzebuje kilku akcesoriów. Ogródek jest dużym plusem. Pamiętaj jednak, że spacery to podstawa.

Jaka rasa będzie dla Ciebie najlepsza?

Zanim dokonasz wyboru, poczytaj na temat różnych ras, a najlepiej porozmawiaj z ich właścicielami. Poproś o przedstawienie Ci zarówno wad, jak i zalet interesujących Cię ras. Wiem, że to subiektywne, ale zapewne usłyszysz o cechach społecznie uznawanych za akceptowalne lub nie np. ciągnięcie na smyczy, głośne szczekanie. Możesz też wybrać się na wystawę psów rasowych. Nie kieruj się jedynie wyglądem i rozmiarem psa, ale też cechami psychicznymi i użytkowością danej rasy. Jeśli chcesz adoptować psa, możesz spodziewać się u niego cech tych ras, których jest mieszańcem.

Czy jesteś w stanie umożliwić psu realizację wszystkich jego potrzeb?

Zastanów się, czy na pewno uda Ci się zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu i realizacje jego naturalnych potrzeb, zwłaszcza tych wynikających z użytkowości danej rasy. Uroczy border collie niedużych rozmiarów może wydawać się idealny do mieszkania w bloku, ale to prawdziwy tytan pracy, który znudzony będzie szukał zajęcia na własną łapę. I to może Cię słono kosztować.

Budowanie relacji

Posiadanie psa dla samego tylko posiadania jest bezcelowe. Jeśli chcesz cieszyć się wspólnym życiem z psem, musisz się bardzo zaangażować w budowanie z nim relacji. Ponadto, jeśli jesteś niedoświadczoną osobą czeka Cię również dużo nauki i szukania wiedzy. Czy jesteś gotów na zaangażowanie się w budowanie relacji z psem? Czy chcesz zdobywać wiedzę na temat psów?

Jak brzmią słowa w opowieści o Małym Księciu „na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś”. Odpowiedz sobie na wszystkie pytania i dobrze przemyśl decyzję o zakupie lub adopcji psa.

Zadaj sobie te pytania zanim zdecydujesz się na psa
Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.