pixel Facebook

Notatki Kynologa

Dlaczego wybieg dla psów nie jest odpowiednim miejscem do socjalizacji szczeniąt?

Chociaż wybieg dla psów wydaje się być dobrą okazją do socjalizowania swojego szczenięcia z innymi psami, nie jest to odpowiednie do tego miejsce. Dowiedz się, dlaczego tak uważam.

Jak nauczyć psa czystości?
  • O ile nie umówisz się na wybieg ze znanym Ci właścicielem i jego psem (oraz dopisze Ci szczęście, że w tym czasie nikt inny się nie pojawi), znajdziesz się w sytuacji, w której Twój szczeniak zostanie ,,wrzucony” w grupę psów, o których nic nie wiesz. Czy były szczepione i nie chorują? Czy nie są agresywne? Czy właściciel dba o odrobaczanie i odpchlenie? Szczenię często nie ma możliwości wycofania się ze stresującej go sytuacji, kiedy znajduje się na wybiegu. Nie wiadomo, jak zachowają się inne, nieznane Ci psy. Załóżmy, że wchodzisz na wybieg z 5 kg szczenięciem, po którym biega 40 kg pies. Z jakiegoś powodu atakuje on Twojego szczeniaka. Psy zazwyczaj biegają w takim miejscu luzem. Oprócz obrażeń fizycznych u malucha pozostanie trauma, strach i negatywne emocje związane z innymi psami, które wkrótce może zacząć generalizować. Wpierw być może będzie się bał psów o takiej samej posturze jak agresor, następnie takiego samego koloru czy wielkości, a nawet wszystkich psów, których spotka na swojej drodze. Ryzyko jest dosyć duże, a konsekwencje dla psa i właściciela ogromne.
  • Brak odpowiedzialności innych właścicieli. Na wybieg może przyjść każdy, z każdym psem. Osobiście znalazłam się w przykrej sytuacji, w której właścicielka przyszła na wybieg z agresywnym psem. Poza tym, część osób nie zajmuje się swoimi psami, natomiast są ,,zatopieni” we własnych telefonach lub ich wyjście na psi wybieg ma charakter spotkania towarzyskiego z sąsiadami z osiedla. Co więcej, ludzie przynoszą na wybieg np. zabawki, jedzenie, nie biorąc pod uwagę, że mogą stanowić one źródło psich konfliktów.
  • Zagrożenie zdrowotne dla ludzi i zwierząt spowodowane obecnością jaj pasożytów w glebie na wybiegach dla psów. W 2019 r. w ramach Studenckiego Koła Naukowego zebrałam próbki gleby z 6 wybiegów dla psów w Poznaniu w celu oceny zanieczyszczenia gleby jajami geohelmintów. Wyniki okazały się być bardzo złe. Spośród zebranych próbek gleby stwierdzono obecność jaj pasożytów (Toxocara sp., Toxascaris leonina, i Uncinaria stenocephala)… we wszystkich badanych miejscach! Uważam, że jest to istotny problem, który jeszcze raz podkreśla brak odpowiedzialności niektórych właścicieli.

Jestem zdania, że psy mają lepsze relacje ze sobą, kiedy wędrują w tym samym kierunku. Wspólna wędrówka zamienia agonistyczne zachowania w kooperacyjne. Chcąc socjalizować swojego szczeniaka z innymi psami, wybrałabym się z nim raczej na spacer ze znajomym i zaufanym właścicielem i jego psem, zamiast na wybieg dla psów.

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.