18.02.2022
Za oknem śnieg i mróz, a z psem na spacer trzeba wyjść. Chociaż należę do tej grupy osób, która na widok sypiącego śniegu najchętniej wskoczyłaby w śniegowce i wyruszyła w głąb lasu, wiem, że wiele osób wolałoby wylecieć do ciepłych krajów na całą zimę. I psiaki zdarzają się z różnym nastawieniem. Niektóre (jak moje samojedki) uwielbiają zimowe szaleństwa, a inne niechętnie wychodzą na zewnątrz. Bez względu na to, czy Twój pies lubi zimę czy nie, należy go do niej odpowiednio przygotować. W niniejszym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o Twojego psa w najzimniejszą porę roku.
Zastosuj specjalne preparaty lub kremy do pielęgnacji łap, aby chronić je przed podrażnieniem i uszkodzeniem spowodowanymi zimnem i solą. W miarę możliwości staraj się unikać chodników i dróg, które zostały posypane piaskiem z solą. Po spacerze spłucz łapy psa wodą i wytrzyj ręcznikiem. Psie łapki można również zabezpieczyć przed kontaktem ze zlodowaciałym podłożem używając specjalnych butów dla psów. Rany na psich łapkach ze względu na ich umiejscowienie trudniej się goją, dlatego zachęcam, aby się o nie zatroszczyć i oszczędzić psu bólu i dyskomfortu. Jeżeli Twojemu psu między opuszkami rośnie gęsta i długa sierść, możesz ją przyciąć, aby w tym miejscu nie przyczepiał się lód i brud.
Oprócz wspomnianego wyżej troszczenia się o psie łapy, pamiętaj również o tym, aby systematycznie dbać o psią sierść i ją regularnie wyczesywać. Prawidłowo zadbana, wyczesana sierść bez skołtunionego podszerstka chroni psa przed zimnem i pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała. Wilgoć, wiatr i mróz sprzyjają zapaleniom ucha, dlatego dbaj o higienę psich uszu i czyść je specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami (oczywiście nie używaj w tym celu patyczków). Zimą niewskazane jest zbyt częste kąpanie psa (to może doprowadzić do zniszczenia warstwy lipidowej skóry).
Dla psów o krótkiej sierści lub niskiej masie ciała najlepiej kupić specjalne ubranka chroniące przed zimnem. Przy wyborze kieruj się jednak nie tym, które bardziej Ci się podobają, a zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy są wygodne, praktyczne i czy ochronią psa przed mrozem. Ubranko nie może krępować psa i uniemożliwiać swobodnego ruchu. Powinno być ocieplane i wodoodporne.
Zimą pies musi mieć dostęp do ciepłego i suchego schronienia, szczególnie w czasie silnych mrozów. Miejsce bytowania psa powinno również chronić go przed wiatrem. Jeśli Twój pies przebywa poza domem, zabezpiecz miejsce, w którym pozostaje, tak aby nie przedostawała się tam wilgoć i psiak był osłonięty od wiatru i zimna. Zaopatrz go w koce i podawaj mu wielokrotnie w ciągu dnia ciepłą wodę. Jeśli temperatura jest ujemna, nie zastanawiaj się i zabierz psiaka do domu, zwłaszcza na noc.
Każdego psa należy chronić przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi panującymi zimą. Szczególną opieką należy otoczyć psich seniorów i rekonwalescentów, szczeniaki, psy ras miniaturowych, przewlekle chore, krótkowłose, bez podszerstka.
Zapewnij psu zbilansowaną dietę, aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Do podawanej mu karmy możesz dodać suplementy wspierające układ immunologiczny np. drożdże browarnicze. Zimą psy przebywające dużo czasu poza domem mają zwiększone dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Odpowiednia dieta wpływa również na kondycję sierści, która wtedy, gdy jest zadbana, chroni psa przed zimnem. Wzbogać dietę psa cynkiem, biotyną, witaminą A i E oraz wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6, które dbają o prawidłową kondycję i wygląd sierści i skóry. Jako dodatek do psiej diety zimą świetnie sprawdzi się np. olej z łososia.
Zanim rozpoczniesz trening z psem, upewnij się, że w okolicy jest bezpiecznie. Niestety pod większą warstwą śniegu ukryte mogą być szkodliwe przedmioty (np. szkło), a także lód. W zależności od indywidualnych potrzeb psa, konieczne może być skrócenie czasu aktywności zewnętrznych podczas tej pory roku.
Nie prowadź psa po miejscach oblodzonych, ponieważ istnieje ryzyko poślizgnięcia, uszkodzenia łap i stawów. Nie baw się z psem na zamarzniętych zbiornikach wodnych. To zawsze może skończyć się tragicznie.
Zwróć uwagę na to, abyście podczas spacerów byli cały czas w ruchu. Unikaj bezczynności i zarzuć szybsze tempo 😊. Tak samo jak latem nie wychodzimy z psem w największy upał, zimą nie spacerujemy w najsilniejszy mróz.
Zimą dni są bardzo krótkie, więc warto zaopatrzyć siebie i psa w elementy odblaskowe.
Obserwuj psa, czy nie wykazuje oznak wychłodzenia.
Hipotermia to obniżenie temperatury wewnętrznej organizmu stałocieplnego poniżej normalnego zakresu jej zmian.
Gdy temperatura ciała psa spada poniżej normy (czyli poniżej wartości granicznej 37,5° C) u psa pojawiają się następujące objawy hipotermii:
Ciężka hipotermia prowadzi do śpiączki, a nawet śmierci organizmu.
Powinniśmy zatroszczyć się nie tylko o nasze psiaki, ale i o nas samych. Na zimowe spacery i treningi z psami bardzo polecam rękawiczki z otwieraną klapką na palce. Standardowe rękawiczki utrudniają wyciąganie i podawanie smakołyków, a bez żadnych rękawiczek ręce bardzo szybko marzną. Oczywiście trzeba się ubrać wystarczająco ciepło. Dobrze jest zaopatrzyć się w odzież termiczną lub termoaktywną oraz krem do twarzy na zimę, chroniący skórę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.
Co roku przed jesienią i zimą schroniska, fundacje i organizacje na rzecz ochrony zwierząt zbierają dla swoich podopiecznych koce, ręczniki i legowiska, które mają pomóc im przetrwać ten okres. Jeśli masz taką możliwość, dołóż swoją cegiełkę do ratowania zwierząt i podaruj ciepłe koce i miękkie legowiska psiakom w potrzebie. Nie każdy zwierzak ma komfort mieszkania w domu z opiekunami.
Chociaż niskie temperatury i mróz często zniechęcają opiekunów psów do spacerów i treningów, odpowiednie przygotowanie sprawi, że zimowe aktywności staną się przyjemne i bezpieczne.
kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf
Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.
Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:
biuro@notatkikynologa.plBędę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.