18.02.2022
Chociaż mieszkamy z psami pod jednym dachem to w niektórych aspektach znacznie się różnimy. Wszak pies to drapieżnik, a co za tym idzie postrzega otaczający go świat w inny sposób niż my. Ewolucja przystosowała go do tego, aby był świetnym łowcą, tropicielem i potrafił koegzystować w stadzie. Psie zmysły są najbardziej pobudzone o świcie i o zmroku. Jeśli chcesz zrozumieć pobudki i spostrzeganie świata przez Twojego psa, musisz najpierw spojrzeć jego oczami. Ale co to dokładnie oznacza?
Kiedy Ty czujesz zapach gotującej się zupy, Twój pies czuje zapach każdego składnika z osobna. Pies to bez wątpienia stuprocentowy węchowiec. Będąc na spacerze możesz zaobserwować, że często stoi pod wiatr, a jego nos rusza się niczym pracowita pszczółka w ulu. Wiatr przynosi mu informacje z kilku kilometrów. Gdy pies znajdzie się w nowym miejscu zaczyna wąchać, aby dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Informacje o otaczającym go świecie gromadzi za pomocą nosa. Być może zastanawiasz się (tak samo jak ja), jak to jest czuć pachnące wiosenne kwiaty tak intensywnie jak Twój czworonożny przyjaciel i jak to jest wiedzieć, że przed Tobą szła konkretna osoba i umieć wytropić ją po zapachu, mimo że nie ma po niej żadnych widocznych śladów. Potęga psiego nosa jest tak ogromna, że nie jesteśmy w stanie jej zrozumieć. 200 milionów komórek węchowych (czyli ok. 40 razy więcej niż u człowieka) mówi samo za siebie. Ciekawostką jest fakt, że ilość ta jest różna w zależności od rasy psa (owczarek niemiecki ok. 225 mln, jamnik ok. 125 mln, bloodhound ponad 300 mln). Wyobraź sobie, że obszar w psim nosie, który wykrywa zapachy jest aż 14 razy większy od tego w ludzkim nosie! Zmysł węchu jest najważniejszym zmysłem psa. Jest pierwszym rozwiniętym zmysłem u szczeniąt, a w przypadku psich seniorów najdłużej pozostaje sprawny, gdy inne zmysły zaczynają zawodzić. Psi nos jest nieomylny i nie do podrobienia. Jak dotąd nie zastąpiła go żadna maszyna. Historia wykorzystywania zdolności psiego nosa jest bardzo bogata. Psy pomagały tropić zwierzynę, a nawet szukać trufli (ponoć wcześniej wykorzystywano w tym celu świnki, ale one szybko zjadały te jakże luksusowe grzyby). Do dziś psi nos pomaga w służbach celnych wyszukiwać zabronionych materiałów, służy w poszukiwaniach zaginionych osób, pracuje w policji i służy człowiekowi na wiele innych sposobów. Psi nos po prostu wymiata!
W świecie ludzi kolory mają ogromne znaczenie. Wiedzą o tym specjaliści od identyfikacji wizualnej firm. Kolor potrafi wywołać u odbiorcy konkretne emocje i wpłynąć na jego działanie. Dlatego marki, które chcą wzbudzić poczucie bezpieczeństwa i zaufanie stawiają na niebieski i granatowy, a produkty eco są zielone, nawiązujące do natury. Ludzkie oko rozróżnia aż 160 kolorów i 600 tys. odcieni. Pies jest drapieżnikiem i dlatego natura przygotowała go do przetrwania w odmienny sposób od nas. Chociaż niektórym może być trudno w to uwierzyć, że malutki chihuahua z kokardką to drapieżnik, jednak to prawda i ma to duże znaczenie. Jak zatem widzi drapieżnik? Przede wszystkim bardzo szybko dostrzega ruszające się obiekty, potencjalne ofiary i jego pole widzenia jest o wiele szersze od naszego. Kolory nie mają zbyt wielkiego znaczenia. Właściwie świat widzi głównie w odcieniach szarości i dostrzega jedynie odcienie niebieskiego i żółtego. Z ostrością obrazu również nie jest najlepiej u naszego psa. Widzi on mniej szczegółowo i mniej wyraźnie od nas. Szczegółowe obiekty są dla niego rozmyte i dostrzega raczej ich formę i kształt. Lepiej za to radzi sobie od nas z widzeniem o zmroku i w nocy, ponieważ ma tzw. makatę odblaskową na dnie oka. Na pewno udało Ci się to zauważyć, kiedy pies spojrzał pod światło np. reflektorów samochodu, a jego oczy mocno się zabłyszczały. Makata odblaskowa odbija ponownie światło, które raz przedostało się już przez siatkówkę oka, w efekcie czego pies widzi dużo wyraźniej.
Pies widzi inaczej niż my. Ma o wiele szersze pole widzenia i jest wrażliwy na ruch. Świat widzi głównie w odcieniach szarości i dostrzega jedynie odcienie niebieskiego i żółtego. Szczegółowe obiekty są dla niego rozmyte i dostrzega raczej ich formę i kształt. Lepiej za to radzi sobie od nas z widzeniem o zmroku i w nocy.
Nie tylko zmysł węchu jest u psa o wiele sprawniejszy niż u ludzi. Może się on także poszczycić lepszym słuchem. Potrafi usłyszeć ultradźwięki, których my nie zarejestrujemy. Miało mu to umożliwić lokalizację drobnej zwierzyny takiej jak gryzonie, które wydają bardzo wysokie piski. Psi słuch jest o wiele bardziej czuły niż ludzki. Dźwięki, które my ledwo słyszymy dla niego są doskonale słyszalne. Ludzie słyszą dźwięki z częstotliwością 20 - 20 000 Hz, psy natomiast 40-60 000 Hz.
Chociaż ludzie mówią dużo do swoich psów, to one niewiele potrafią z tego zrozumieć. Najczęściej wyłapują poszczególne słowa np. „spacer”, które nabrały dla nich znaczenia. Znacznie wrażliwsze są za to na mowę ciała. Ich komunikacja niewerbalna, którą porozumiewają się między sobą jest dobrze zbudowana. W psim języku ważne są postawy ciała, wyrazy pyska, położenie ogona i uszu. Ludzka mowa jest dla nich niezrozumiała. Przekazywanie komunikatów językiem mówionym jest dla nas tak oczywiste, że zapominamy często o tym, że dla psa nie jest to tak naturalne, a co za tym idzie powstaje wiele konfliktów. Chcąc takich sytuacji uniknąć należy nauczyć się psiej mowy ciała. Bez obaw, nie jest to wcale takie trudne :).
Jest to co prawda oczywiste, ale podczas gdy my poznajemy przedmioty poprzez dotykanie ich dłońmi, pies robi to za pomocą pyska. Podnieść i przenieść obiektów też łapkami nie może, a więc i w tym celu używa swojego pyska, na którym znajdują się czułe wibrysy przekazujące informacje do mózgu.
Pamiętaj, że Twój pies postrzega świat inaczej niż Ty. Teraz już wiesz jak :).
Jeśli chcesz zobaczyć ten materiał zrealizowany w postaci filmu, serdecznie zapraszam Cię do kliknięcia tutaj.
kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf
Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.
Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:
biuro@notatkikynologa.plBędę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.