pixel Facebook

Notatki Kynologa

Jak pomóc psu, który boi się burzy?

Hałas, grzmoty, błyskawice na niebie. Niektóre psy są na nie obojętne. Zdarzają się też takie, które potrafią „wyczuć” burzę kilka godzin wcześniej i odczuwają przed nią silny lęk. Chociaż strach związany z burzą nie zawsze jest możliwy do wyeliminowania raz na zawsze, istnieje kilka sposobów, którymi można pomóc psu w zmniejszeniu stresu i lęków jakich doświadcza.

Pierwsza pomoc w przypadku urządlenia psa przez pszczoły lub osy

Poznaj wskazówki, dzięki którym pomożesz swojemu psu, który boi się burzy:

  1. Na czas burzy zamykaj okna i zasłoń rolety. W ten sposób wygłuszysz nieco hałas i sprawisz, że pies nie będzie widział błyskawic. Polecam rolety zaciemniające.
  2. Spróbuj przyzwyczaić psa do hałasu poprzez trening odwrażliwiania. Na mojej liście ćwiczeń ze szczeniakami zawsze znajduje się przyzwyczajanie do hałasu. Każdy mój maluch przeszedł taki trening i obecnie żaden nie stresuje się burzą w dorosłym życiu. Jeśli czytasz ten artykuł to domyślam się, że Twój pies już stresuje się podczas burzy. Spróbuj więc przeprowadzić trening odwrażliwiania. Możesz spróbować samemu (potrzebujesz drugiej osoby) lub poprosić doświadczonego trenera. Niezbędne będzie coś, co wydaje gwałtowny dźwięk. Lepiej też przed takim treningiem uprzedzić sąsiadów, że zrobisz trochę hałasu. Możesz wykorzystać np. balony. Poproś pomocnika, aby w bardzo dużej odległości przebijał balony. Ty w tym czasie obserwując psa, możesz np. podawać mu smakołyki, zaoferować mu matę węchową, bawić się z nim szarpakiem. W kolejnym treningu zmniejsz odległość psa od źródła hałasu. W tym ćwiczeniu manipulujemy odległością. PAMIĘTAJ, TRENING MUSI ODBYWAĆ SIĘ W STREFIE KOMFORTU PSA. Jeśli zauważysz, że pies przestaje koncentrować się na smakołykach czy zabawie i zaczyna się stresować, cofnij się o jeden etap treningu i zwiększ odległość psa od źródła hałasu. Pracuj na takim poziomie, na którym nie ma pobudzenia emocjonalnego. Taki trening wykonuj raz dziennie, trzy razy w tygodniu (nie za często). To powinno wystarczyć. Zmniejsz odległość psa od źródła hałasu do maksymalnie 6 metrów. Nigdy nie rób hałasu bezpośrednio nad psimi uszami! Trening odwrażliwiania zajmie Wam trochę czasu, ale często kończy się sukcesem i pomoga też w innych przypadkach (np. nagły hałas dochodzący z ulicy). Jest szansa, że pies będzie mniej bał się również grzmotów podczas burzy.
  3. W zmniejszeniu stresu pomocne są psie feromony. Feromony są naturalnie wydzielane przez suki karmiące, a ich syntetyczne analogi dostępne są w sklepach w np. w dyfuzorach. Mają działanie relaksujące i pozwalają psom łatwiej się uspokoić.
  4. Na czas burzy nie zostawiaj psa samego w domu. Bądź z nim i dodawaj mu otuchy, ale staraj się przy tym zachowywać naturalnie. Jako przewodnik pokaż psu, że nie ma powodów do obaw. Przecież nic się nie dzieje. To „tylko” burza i nie trzeba panikować 😊. Pies odbiera Twoje emocje, dlatego zachowaj spokój.
  5. Zapewnij psu bezpieczny kącik, w którym może się schować. Takim azylem może być np. klatka, pod warunkiem, że pies dobrze ją kojarzy i chętnie do niej samemu wchodzi. Jeśli dopiero zamierzasz kupić klatkę, pamiętaj o tym, aby przeprowadzić trening klatkowy.
  6. Włącz radio lub telewizor, aby zagłuszyć dźwięki dochodzące z zewnątrz.
  7. Daj psu coś do gryzienia i żucia np. poroże. Gryzienie i żucie są dla psa relaksujące.
  8. Zaproponuj psu zabawki lub wspólną zabawę, jeśli to lubi.
  9. Zaangażuj psa w pracę umysłową np. szukanie smakołyków ukrytych w macie węchowej lub w przedmiotach, w różnych miejscach w domu itd. Skorzystaj z dostępnej wiedzy jaką mamy. Układ limbiczny w mózgu odpowiedzialny za emocje działa przeciwstawnie do kory mózgowej, która odpowiada za logiczne myślenie. Bardzo uproszczając: nie da się jednocześnie panikować i myśleć logicznie. Do panikującego psa już nic nie dociera. Analogicznie, pies zaangażowany w pracę umysłową będzie doświadczał mniej stresu.
  10. Pies podczas burzy powinien być w domu i nie wychodzić na spacery.
  11. Jeśli nic nie pomaga, a Twój pies wpada wręcz w panikę, w ostateczności możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii. Możliwe, że zaproponuje odpowiednie dla Twojego psa leki. Pamiętaj, że najlepiej jednak obejść się bez medykalizacji.
Grafika do artykułu: Jak pomóc psu podczas burzy

Mam nadzieję, że ten artykuł okaże się dla Ciebie przydatny, a strach Twojego psa przed burzą będzie już tylko mglistym wspomnieniem😊. Trzymam kciuki 😊.

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.