18.02.2022
Upał dokucza nie tylko nam, ale i psom. Co zrobić, aby pomóc psu w gorące dni? Jakie są objawy udaru cieplnego i jak należy postępować, gdy je zauważymy? Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami na powyższe pytania w tym artykule.
Poznaj wskazówki, dzięki którym pomożesz swojemu psu przetrwać upały:
Ale upał! Czas się schłodzić!
Uwaga! Wskakuję do basenu!
Plusk!
Berek!
A jak ktoś nie ma akurat ochoty zmoczyć „futerka”, to zawsze może się napić z takiej duuuużej ,,miski" :).
Jakie są objawy udaru cieplnego i jak pomóc psu, gdy do niego dojdzie?
Do udaru cieplnego dochodzi w przypadku przegrzania organizmu, który nie jest w stanie oddać nadmiaru ciepła. Największe zagrożenie udaru jest w miesiącach letnich, gdy temperatura jest bardzo wysoka. Zwiększone ryzyka udaru cieplnego występuje u zwierząt o słabszej kondycji fizycznej (ciężarne suki, osobniki chore i otyłe), ciemnym umaszczeniu, z zespołem brachycefalicznym (np. buldogi, mopsy), z obfitą okrywą włosową, z chorobami układu sercowo-naczyniowego, u osobników młodych i psich seniorów.
Objawy udaru cieplnego:
Jak pomóc psu z objawami udaru cieplnego?
Umieść zwierzę w chłodnym i zacienionym miejscu z dostępem do świeżego powietrza. Należy jak najszybciej obniżyć temperaturę ciała psa. W tym celu zrób okłady z namoczonego w zimnej wodzie ręcznika zwłaszcza w okolicach karku, głowy i podbrzusza. Możesz także zastosować kąpiel w zimnej wodzie lub spryskiwanie psa zimną wodą, ale musisz uważać, aby nie doprowadzić do szoku termicznego. Jeśli masz możliwość, daj psu kostki lodu do gryzienia. Podaj psu do picia zimną wodę, ale nie wlewaj jej do pyska na siłę. Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Mam nadzieję, że ten artykuł okaże się dla Ciebie przydatny, zwłaszcza w upalne dni😊.
kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf
Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.
Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:
biuro@notatkikynologa.plBędę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.