pixel Facebook

Notatki Kynologa

Jak przerwać psią nudę?

Wzbogacanie środowiska, w którym żyje pies jest bardzo ważne, ponieważ pomaga przerwać nudę i tym samym, zapobiegać niepożądanym zachowaniom. Znudzony pies może być nadpobudliwy, nadmiernie szczekać i niszczyć przedmioty. Zobacz, jak dzięki prostym sposobom możesz wzbogacić życie swojego psa.

Pięć wolności zwierząt
 1. Wzbogacenie fizyczne
 2. dotyczy zmiany jakości i złożoności przestrzeni życiowej psa. Jak można to osiągnąć? Chociażby pamiętając o częstej rotacji zabawek, czyli chowaniu jednych przed psem, a wyciąganiu innych. W ten sposób zabawki nie nudzą się psu tak szybko. Zauważ, że piłki i inne zabawki, które leżą na podłodze i są stale dostępne dla psa, nie wywołują u niego takich emocji jak te, które wyciągasz znienacka. Jeśli korzystasz z różnych przeszkód dla psa (np. trenujesz agility), co najmniej raz w tygodniu zmieniaj ich ustawienie.

 3. Wzbogacenie sensoryczne
 4. polega na stymulowaniu psich zmysłów (wzroku, węchu i słuchu). Stymulować zmysł węchu u psa, który jest zdecydowanie węchowcem, można chociażby poprzez szukanie smakołyków ukrytych w macie węchowej.

 5. Wzbogacenie społeczne
 6. uzyskamy, kiedy zapewnimy psu kontakt społeczny z innymi psami, ludźmi, a nawet innymi gatunkami zwierząt. Chcąc wzbogacić społeczne życie swojego psa, możesz zabierać go na spacery ze znajomymi ludźmi i ich psami. Dla psa lepiej jest, gdy ma on 2 lub 3 psich kumpli, z którymi spotyka się systematycznie, niż gdy zachęca się go do zapoznawania z każdym napotkanym psem, o którym niewiele lub nic nie wiadomo. Drugi pies w domu również wzbogaci życie społeczne Twojego psa, pod warunkiem, że ich relacja będzie pozytywna. Zabieraj swojego psa, jeśli to możliwe, do swoich znajomych i rodziny, tak aby miał on możliwość spędzania czasu z innymi ludźmi w różnym wieku.

  Pięć wolności zwierząt

  Drugi pies w domu wzbogaci życie społeczne Twojego psa, jeśli ich relacja będzie pozytywna.

 7. Wzbogacenie żywieniowe
 8. dotyczy zachęcania psa do poszukiwania jedzenia. Karma podana zwyczajnie do miski jest dla psa po prostu... nudna. O wiele atrakcyjniejsze dla psa jest zdobywanie jedzenia. Jest kilka sposobów na to, aby pies mógł aktywnie zdobywać swoje pożywienie:

  • Wydawaj psu dzienną porcję jedzenia jako nagrodę za pracę np. podczas treningów;
  • Spraw, aby jedzenie „ożyło” - weź smakołyki do ręki, pokaż je psu i zacznij z nimi uciekać, zachęcając go do pogoni. Co jakiś czas pozwól psu wyjeść kilka smaczków;
  • Zaproponuj psu zabawki, z których może wydobywać smakołyki (np. Kong), ale musi się trochę przy tym namęczyć.
 9. Wzbogacenie zajęciowe
 10. polega na angażowaniu psa w różnego rodzaju zajęcia fizyczne i umysłowe. Jest wiele psich sportów, które mogą Was wspólnie zainteresować np. frisbee, nosework. Nie musisz wcale brać pod uwagę skomplikowanych rozwiązań. Nawet szukanie rozsypanych smakołyków w trawie będzie przyjemnym dla psa zajęciem.

Zastanów się, które pomysły wprowadzisz w Wasze życie. Każdy pies jest inny, więc będzie to indywidualna sprawa 😊. Warto wzbogacać psie życie. W parze z psią nudą często znikają inne problemy.

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.