18.02.2022
Kastrowanie psów to temat, który rodzi różne obiekcje i emocje. Decyzję (kastrować czy nie) niejednemu właścicielowi trudno jest podjąć. Wciąż można spotkać się z mitem, że dla zdrowia psychicznego suczki, powinna mieć ona chociaż raz w życiu szczeniaki. To nie jest prawda. Nie zmieni się też charakter zwierząt. Zmiany dotyczą głównie tych zachowań, które związane są z popędem płciowym i wysokim poziomem hormonów. Nierzadko hodowcy stosują zapis w umowach kupna-sprzedaży szczeniąt, w których wymagają poddania zwierzęcia kastracji przed ukończeniem określonego wieku. Jakie są typy kastracji? Jakie mają wady i zalety? Postaram się przybliżyć odpowiedzi na te pytania. Zwłaszcza, że mogą pomóc w podjęciu decyzji o kastracji (bądź nie) psa.
całkowite usunięcie narządów rozrodczych (jąder u psów; macicy, jajowodów, jajników u suk). Jest nieodwracalna i powoduje trwałą bezpłodność.
podanie leków blokujących cykl płciowy (u suk), wprowadzenie podskórnie implantu hormonalnego (u samców). Ten typ kastracji jest odwracalny i jest często wybierany przez właścicieli ,,na próbę”, aby sprawdzić, jak zareaguje zwierzę.
Sterylizacja to pozostawienie narządów rozrodczych, ale bez możliwości rozrodu, polegające na podwiązaniu lub przecięciu nasieniowodów u samca lub jajowodów u samicy. Kastracja to całkowite usunięcie narządów rozrodczych. Obecnie nie wykonuje już się w zasadzie sterylizacji, a powszechnie psy i suki poddaje się kastracji. Przyjęło się potocznie mówić, że psy (samce) się kastruje, a suki sterylizuje, jednak w obydwóch przypadkach jest to obecnie zabieg kastracji.
Plusem kastracji farmakologicznej niewątpliwie jest to, że jest odwracalna. Daje więc możliwość sprawdzenia, jak zwierzę behawioralnie zareaguje na zmiany hormonalne. Również pozwala na kontrolowanie populacji psów i zapobiega nieplanowanemu rozmnażaniu. Kastracja farmakologiczna także niweluje frustrację, która wynika z niezaspokojenia instynktów rozrodczych. Ułatwia pracę zwłaszcza z samcem, który staje się mniej rozproszony i spięty, zwraca większą uwagę na opiekuna, rzadziej znaczy moczem, czy ucieka. Minus kastracji farmakologicznej, tak samo jak w przypadku chirurgicznej, to zwiększone ryzyko otyłości i jej konsekwencji, apatii i lenistwa. Poza tym, zaczyna działać dopiero po 6 tygodniach.
Po kastracji należy zapewnić psu spokój i odpoczynek w cichym, bezpiecznym i ciepłym miejscu.
Odpowiedni wiek na kastrację powinien ustalić lekarz weterynarii. Dla każdej rasy będzie on bowiem inny. Pod uwagę bierze się dojrzałość płciową i ewentualne skutki uboczne zabiegu.
Mam obecnie dwa wykastrowane psy (samiec owczarek niemiecki i suka rasy samoyed). Natomiast nie decyduję się jak na razie na kastrację samoyedki Akemi, ze względu na związane z nią plany hodowlane. Po kastracji samca nie zauważyłam u niego spektakularnej różnicy. Nadal jest aktywny, żywy i szczuplutki. Może jedynie mniej znaczy teren na spacerze. Sayuri została wykastrowana niedawno. To za krótki czas, aby już cokolwiek zauważyć i stwierdzić. Obydwoje w dniu, w którym zostali odebrani z kliniki, byli z wiadomych względów otumanieni i bardzo dużo chcieli pić. Musiałam więc dozować im wodę. Dawałam im pić często, ale nie w dużych ilościach, inaczej wypiliby wszystko na raz. Następnego dnia zachowywali się, jakby nic się nie wydarzyło. Byli radośni, żywi i tacy jak zawsze :). Potwierdziła się więc informacja, że jedną z zalet kastracji jest szybka rekonwalescencja. Żaden z moich psów nie miał wcześniej tendencji do włóczęgostwa czy ucieczek, więc w tym przypadku nie mogę się wypowiedzieć. Słyszałam od kilku właścicieli samoyedów, że po kastracji ich psy nabrały ,,futra” i teraz są z nich jeszcze większe ,,owieczki”. Przed kastracją zrobiliśmy badania krwi.
Zanim podejmiesz decyzję o kastracji swojego psa, rozważ dobrze wszystkie za i przeciw.
Pamiętaj też, że kastracja nie jest remedium na wszystkie behawioralne problemy psa. Może pomóc, ale bez odpowiedniego treningu, zmian w podejściu do psa i realizowania jego potrzeb, kłopoty nie znikną po wykastrowaniu zwierzęcia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy powinno się psy kastrować, czy nie. Lista zalet kastracji jest dosyć długa, ale czy danego psa należy wykastrować, to indywidualna kwestia. Zanim podejmiesz decyzję o kastracji swojego psa, rozważ dobrze wszystkie za i przeciw. Możesz też przedyskutować swoją sytuację z kilkoma niezależnymi lekarzami weterynarii.
kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf
Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.
Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:
biuro@notatkikynologa.plBędę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.