pixel Facebook

Notatki Kynologa

Parki warte Poznania

Zastanawiasz się, dokąd wybrać się podczas pobytu w Poznaniu, aby na chwilę odpocząć od miejskiego zgiełku? Uwielbiasz przyrodę i szukasz oazy zieleni w mieście? Poznaj moją listę top 5 parków w Poznaniu, do których warto wybrać się na spacer z psem (i nie tylko).

ilustracja do artykułu: Parki warte Poznania

Park Stare Koryto Warty

Park ten zlokalizowany jest na Chwaliszewie w miejscu zasypanego koryta rzeki Warty. Znajdują się tutaj ścieżki spacerowe i drogi rowerowe, plac zabaw dla dzieci, plac z fontanną, przestrzenie rekreacyjne oraz amfiteatr, z którego podziwiać można malowniczy krajobraz Ostrowa Tumskiego. W tym parku posadzono m.in. trawy ozdobne, które uwielbiam, a rzadko spotykam w innych parkach miejskich. Jako rodzic polecam wpaść tutaj ze względu na innowacyjny plac zabaw dla dzieci.

Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu

Park Cytadela

Jest to największy park w Poznaniu. Jego powierzchnia obejmuje ok. 100 ha w dzielnicy Stare Winogrady. Cytadela to nie tylko piękny park, ale również miejsce o znaczeniu historycznym. W 1945 r. znajdował się w tym miejscu fort Winiary. Umiejscowione są tutaj cmentarze, muzea i obiekty forteczne. Na Cytadeli można spacerować, jeździć na rowerze i piknikować na rozległych trawnikach. Na terenie parku znajduje się bardzo ciekawy plac zabaw dla dzieci (do niego nie wejdziecie z psem). Bardzo lubię Cytadelę także ze wglądu na piękne wiewiórki. Jest ich tu naprawdę wiele i łatwo zrobić im zdjęcia. Będąc tutaj warto przejść się do rosarium (od strony ulicy Za Cytadelą). Rośnie w tym miejscu 18 tys. krzewów różanych. Rosarium jest zbudowane na planie koła, a w centrum znajduje się zbiornik wodny. Na Cytadeli odbywają się konkursy Dogfrisbee i Kejtrówka - piknik edukacyjny dla właścicieli psów, podczas którego mają miejsce m.in. prelekcje i pokazy psów policyjnych, ratowniczych, psich zaprzęgów. Ten park najbardziej lubię odwiedzać wiosną ze względu na cudowne kwiaty, zwłaszcza tulipany. Moją ulubioną częścią parku jest ogród wodny. Piękne miejsce do spacerowania, odpoczywania i robienia zdjęć.

Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu

Park Dębina

Park Dębina, Las Dębiński lub po prostu Dębina - piękna enklawa zieleni w mieście. Znajdują się tutaj ścieżki do spacerowania i jeżdżenia rowerem, mostki, stawy i miejsca do odpoczywania. Do parku można dotrzeć przez kładkę nad Wartą ze Starołęki lub od dzielnicy Wilda. Spacerując po Dębinie trudno uwierzyć, że jest się nadal w mieście. Przez Debinę przebiega Nadwarciański Szlak Rowerowy. Warto tutaj wpaść o każdej porze roku, aby odpocząć lub spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. Park ten jest idealnym miejscem do życia wielu zwierząt, zwłaszcza rozmaitych gatunków ptaków. Można w nim podziwiać ponad 80 pomników przyrody, głównie masywne dęby. Cenną częścią Dębiny jest las łęgowy z dębami, wiązami, a także sosnami przylegający do linii kolejowej.

Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu

Park im. św. Jana Pawła II

W tym pięknym parku znajdują się ścieżki do spacerowania i jeżdżenia na rowerze, plac zabaw dla dzieci, restauracja, siłownia pod chmurką, miejsca do piknikowania, boisko do gry w koszykówkę, rekreacyjne tereny zielone oraz urokliwy zbiornik wodny. Znajdziemy tutaj także Krzyż Papieski i Pomnik Pyry. W czerwcu 1983 r. papież Jan Paweł II odprawił na terenie parku mszę, na którą przybyło około milion osób. Nazwa parku jest upamiętnieniem papieża i jego wizyty w Poznaniu.

Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu

Park Sołacki

Park Sołacki został zaaranżowany w angielskim stylu krajobrazowym. Znajdują się w nim stawy, mostki, liczne ławki i alejki spacerowe, punkty widokowe oraz łąka, na której utworzono parki zabaw dla dzieci (będąca też świetnym miejscem do zabaw oraz piknikowania). Park ten daje wytchnienie w gorące dni, zaskakuje piękną przyrodą, licznymi gatunkami ptaków, bogatym drzewostanem. Rosną tutaj nawet egzotyczne gatunki drzew. Można zobaczyć w tym miejscu również „Zieloną Budkę” - drewnianą poczekalnię tramwajową z 1913 r.

Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu Grafika ilustracyjna do artykułu

Jeśli postanowisz odwiedzić Poznań w celach turystycznych lub szukasz ciekawych miejsc na wspólny wypad z psem, zachęcam Cię do wybrania się do chociaż jednego parku z mojej listy.

Poniżej znajdziesz mapę z lokalizacją parków.

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.