pixel Facebook

Notatki Kynologa

Pięć wolności zwierząt

Nie ma jednoznacznej definicji dobrostanu zwierząt. Można przyjąć, że jest to stan zdrowia fizycznego i psychicznego, w którym zwierzęta są w pełnej harmonii ze swoim środowiskiem. Dobrostan odnosi się do jakości życia z perspektywy pojedynczego zwierzęcia. Specjaliści z Rady Dobrostanu Zwierząt (Farm Animals Welfare Council) opracowali Kodeks Dobrostanu Zwierząt, w którym zawarte są tzw. warunki pięciu wolności. Obecnie są one uznawane za standard oceny dobrostanu zwierząt. Zachowanie pięciu wolności jest niezbędne do właściwiej opieki nad zwierzętami.

Pięć wolności zwierząt

5 wolności zwierząt:

  1. Wolność od pragnienia, głodu i niedożywienia
  2. poprzez zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody oraz odpowiedniego pokarmu, który utrzyma zwierzę w zdrowiu i sile.

  3. Wolność od dyskomfortu fizycznego i psychicznego
  4. poprzez zapewnienie odpowiedniego środowiska bytowania, schronienia i miejsca odpoczynku.

  5. Wolność od bólu, urazów i chorób
  6. dzięki profilaktyce, szybkiej diagnozie i leczeniu.

  7. Wolność do wyrażania naturalnego zachowania
  8. poprzez zapewnienie odpowiedniej przestrzeni, warunków i towarzystwa innych zwierząt tego samego gatunku.

  9. Wolność od strachu i stresu
  10. poprzez zapobieganie cierpieniu psychicznemu.

Powyższe warunki należy też oczywiście odnieść do psów. Każdy pies musi mieć stały i nieograniczony dostęp do świeżej wody, którą należy wymieniać przynajmniej raz dziennie. O wodzie dla psa należy pamiętać również podczas spacerów i podróży, zwłaszcza w upalne dni. Zarówno ilość, jak i jakość i sposób karmienia są bardzo ważne. Nieodpowiednie karmienie prowadzi do otyłości lub niedożywienia. Następstwem tego są choroby, a także zmiany w zachowaniu np. ospałość i niechęć do aktywności fizycznej u zwierząt otyłych.

Środowisko bytowania powinno być bezpieczne dla psa. Należy go chronić przed zagrożeniami np. trującymi roślinami znajdującymi się w domach i ogrodach. Ważne jest, aby zapewnić psu wygodne miejsce, w którym będzie mógł odpocząć. Takim psim azylem może być np. klatka, legowisko. Miejsce przeznaczone dla psa musi być suche, bez hałasu i przeciągów oraz nie może znajdować się w ciągu komunikacyjnym. Przechodzący ludzie przeszkadzają psu w odpoczywaniu. Jeśli pies mieszka na zewnątrz, należy mu zapewnić ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym zimnem, upałami i opadami. Każdy pies musi mieć także dostęp do światła dziennego.

Aby pies mógł mieć dobrą kondycję, należy zapewnić mu aktywność fizyczną. Najlepiej, jeśli odbywa się na świeżym powietrzu i umożliwia mu także eksplorację środowiska. Spacer nie powinien ograniczać się jedynie do załatwiania potrzeb fizjologicznych, ponieważ pies ma także potrzeby poznawcze. Pamiętaj, aby w upały na dłuższe spacery wychodzić wcześnie rano lub wieczorem. W związku z tym, że pies chłodzi się poprzez ziajanie, nie korzystaj na spacerach z kagańców weterynaryjnych.

Jeśli pies znajduje się w odpowiednim dla niego środowisku, z wystarczającą ilością bodźców, to wyraża swoje naturalne zachowania. Towarzystwo innych psów jest mu bardzo potrzebne, ponieważ może się z nimi komunikować w naturalny sposób. Jeśli masz jednego psa, zadbaj o to, aby spotykał się z innymi, zaufanymi psami.

Nie jesteś w stanie całkowicie uchronić swojego psa przed stresem. O ile poddawanie go umiarkowanym wyzwaniom, wpływa na jego ogólne radzenie sobie w trudnych sytuacjach, tak zbyt długotrwały i zbyt intensywny stres jest dla niego szkodliwy. Dowiedz się, jakie czynniki mogą stresować Twojego psa.

Pięć wolności zwierząt

Psy, których właściciele nie zachowują warunków pięciu wolności, przejawiają problemy adaptacyjne i behawioralne, nie radzą sobie w sytuacjach stresowych, mają obniżone zdolności wzrostu i rozrodu oraz tendencje do samouszkodzenia ciała.

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.