pixel Facebook

Notatki Kynologa

Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia psa przez pszczoły i osy

Moja mama miała zwyczaj mawiać „lato to owady i remonty”. Muszę przyznać, że coś w tym jest. Ukąszenia owadów potrafią nie tylko wyglądać nieestetycznie i swędzieć, ale też stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi i psów. Nie zawsze będziesz w stanie uchronić swojego przyjaciela przed użądleniem. Dlatego chcę Ci przedstawić, co możesz zrobić, aby udzielić pierwszej pomocy swojemu psu użądlonemu przez owady.

Pierwsza pomoc w przypadku urządlenia psa przez pszczoły lub osy

Użądlone miejsce najczęściej staje się zaczerwienione, opuchnięte i obolałe. To, jak bardzo niebezpieczne może być użądlenie zależy od miejsca i liczby ukąszeń, gatunku owada oraz od tego, czy pies jest uczulony na jego jad. Jeśli Twój pies jest uczulony, nie czekaj, zabierz go jak najszybciej do kliniki weterynaryjnej. Ukąszenia mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, wówczas opuchlizna zacznie się powiększać, pojawić się mogą problemy z oddychaniem, omdlenie. Szczególnie niebezpieczne są użądlenia w szyję i język, ponieważ opuchlizna tych części ciała utrudnia, a nawet uniemożliwia oddychanie. W tym przypadku również nie zwlekaj z zabraniem psa do kliniki. Ukąszony pies często się wylizuje i drapie. Może wokalizować, pocierać łapami o pysk lub pocierać pysk o podłoże. W ciągu 15-30 minut od ukąszenia pojawia się odczyn miejscowy, który ustępuje samoistnie po upływie 6-12 godzin. Najbardziej narażone na użądlenia są kończyny i pysk psa. Poniżej instrukcja, jak należy postępować w przypadku użądlenia psa przez pszczołę lub osę.

Grafika do artykułu: Pierwsza pomoc przy użądleniu psa przez pszczoły lub osy
  1. Jeśli Twój pies jest uczulony na jad owada, który go użądlił lub występują u niego objawy wstrząsu anafilaktycznego, udaj się z nim niezwłocznie do kliniki weterynaryjnej. Jeśli pies nie ma objawów wstrząsu anafilaktycznego (ostra reakcja układowa występuje w ciągu 30 minut od ukąszenia) możesz zająć się nim samemu w warunkach domowych.
  2. Należy uspokoić psa i obejrzeć miejsce użądlenia. Jeśli widoczne jest żądło pszczoły pozostawione w ciele psa, należy je usunąć pęsetą. Pozostawione w ciele psa żądło wraz z gruczołem jadowym nadal aplikuje jad. Osa nie pozostawia żądła w ciele, a aplikuje jad dawkami, żądląc kilkukrotnie.
  3. Następnie należy zdezynfekować ranę.
  4. W miejsce rany można przyłożyć lód.
  5. Ranę można również posmarować maścią na ukąszenia.
  6. Nie zakładamy opatrunku na użądlone miejsce. Dostęp powietrza przyśpieszy gojenie się rany.
  7. Należy obserwować psa i miejsce użądlenia. Jeśli rana nie goi się, cały czas puchnie, jest bolesna i krwawi – należy udać się do lekarza weterynarii.

Zasady postępowania w przypadku użądlenia psa przez pszczołę - grafika

Grafika do artykułu: Pierwsza pomoc przy użądleniu psa przez pszczoły lub osy

Jeśli chcesz otrzymać ode mnie graficzną notatkę do tego artykułu, zapisz się na mój newsletter. Możesz to zrobić klikając bezpośrednio tutaj. Dla zapisanych osób przygotowuję dodatkowe materiały 😊.

Mam nadzieję, że nigdy nie znajdziesz się w sytuacji, w której taka instrukcja będzie Ci potrzebna. W razie potrzeby, wiesz już co robić. W przeciwieństwie do masowych ataków pszczół czy os, pojedyncze użądlenia są rzadko odnotowane w klinikach weterynaryjnych i poza przypadkami uczuleń organizmu na jad lub współistnienia chorób przewlekłych, nie są groźne.

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.