18.02.2022
Moja mama miała zwyczaj mawiać „lato to owady i remonty”. Muszę przyznać, że coś w tym jest. Ukąszenia owadów potrafią nie tylko wyglądać nieestetycznie i swędzieć, ale też stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi i psów. Nie zawsze będziesz w stanie uchronić swojego przyjaciela przed użądleniem. Dlatego chcę Ci przedstawić, co możesz zrobić, aby udzielić pierwszej pomocy swojemu psu użądlonemu przez owady.
Użądlone miejsce najczęściej staje się zaczerwienione, opuchnięte i obolałe. To, jak bardzo niebezpieczne może być użądlenie zależy od miejsca i liczby ukąszeń, gatunku owada oraz od tego, czy pies jest uczulony na jego jad. Jeśli Twój pies jest uczulony, nie czekaj, zabierz go jak najszybciej do kliniki weterynaryjnej. Ukąszenia mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, wówczas opuchlizna zacznie się powiększać, pojawić się mogą problemy z oddychaniem, omdlenie. Szczególnie niebezpieczne są użądlenia w szyję i język, ponieważ opuchlizna tych części ciała utrudnia, a nawet uniemożliwia oddychanie. W tym przypadku również nie zwlekaj z zabraniem psa do kliniki. Ukąszony pies często się wylizuje i drapie. Może wokalizować, pocierać łapami o pysk lub pocierać pysk o podłoże. W ciągu 15-30 minut od ukąszenia pojawia się odczyn miejscowy, który ustępuje samoistnie po upływie 6-12 godzin. Najbardziej narażone na użądlenia są kończyny i pysk psa. Poniżej instrukcja, jak należy postępować w przypadku użądlenia psa przez pszczołę lub osę.
Zasady postępowania w przypadku użądlenia psa przez pszczołę - grafika
Jeśli chcesz otrzymać ode mnie graficzną notatkę do tego artykułu, zapisz się na mój newsletter. Możesz to zrobić klikając bezpośrednio tutaj. Dla zapisanych osób przygotowuję dodatkowe materiały 😊.
Mam nadzieję, że nigdy nie znajdziesz się w sytuacji, w której taka instrukcja będzie Ci potrzebna. W razie potrzeby, wiesz już co robić. W przeciwieństwie do masowych ataków pszczół czy os, pojedyncze użądlenia są rzadko odnotowane w klinikach weterynaryjnych i poza przypadkami uczuleń organizmu na jad lub współistnienia chorób przewlekłych, nie są groźne.
kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf
Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.
Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:
biuro@notatkikynologa.plBędę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.