pixel Facebook

Notatki Kynologa

Jak być przewodnikiem psa?

Niejeden właściciel zadaje sobie to pytanie. Co zrobić, aby pies mnie słuchał? Jak się za to zabrać? Przybywam z odsieczą i podpowiadam jak być przewodnikiem psa.

fot. Aleksandra Wawrzyniak

Zaufanie

Budowanie przewodnictwa polega na budowaniu zaufania. Pies, który ufa człowiekowi pozwala mu podejmować decyzje dotyczące tego co dla zespołu człowiek-pies jest najlepsze w każdej sytuacji. Oczekuje od przewodnika informacji, gdy dzieje się coś stresującego. Pies obdarza zaufaniem te osoby, które komunikują się z nim w jasny i zrozumiały dla niego sposób.

Unikanie antropomorfizmu

Pies ze swojego naturalnego środowiska i ról jakie miał został przeniesiony do świata ludzi na salony. Już nie spędza dni pasąc owce, a wyleguje się na kanapie. Wraz ze zmianą społecznego statusu psa zmieniło się też podejście (nie wszystkich oczywiście) ludzi, którzy nieraz wpadają w pułapkę antropomorfizacji. A na czym polega antropomorfizacja? Jest to nadanie, w tym przypadku psom, cech ludzkich i ludzkich motywów postępowania. Antropomorfizacji dokonujemy kiedy mówimy, że pies spojrzał na nas z politowaniem lub, że jest złośliwy. Efektem jest złe odczytywanie zamiarów psa, bezsensowne karanie go i niespełnianie jego potrzeb. Patrz na psa jak na...psa! Możesz mu kupić ogromny telewizor i obrożę z kryształami Svarowskiego, a on i tak będzie szczęśliwszy, gdy zabierzesz go na długi spacer. Spełniaj psie potrzeby oraz miej oczekiwania wobec niego jak od psa. Weź pod uwagę jego typ i etologię oraz to w jaki sposób się uczy.

Bądź proaktywny

Oznacza to, że powinieneś wyprzedzić myśleniem sytuację, która może za chwilę nastąpić i odpowiednio wcześnie na to zareagować. Ludzki świat, w którym żyje pies jest dla niego trudny do zrozumienia, dlatego to Ty musisz go przeprowadzić. Wyobraź sobie, że znalazłeś się w kraju, którego języka i obyczajów nie rozumiesz. Gdyby był obok Ciebie ktoś, kto wszystko Ci tłumaczy i mówi w jaki sposób zachowywać się, aby nie obrazić tubylców, nie opuściłbyś go na krok. Bądź kimś takim dla swojego psiego przyjaciela.

Rozumienie psiej komunikacji

Chociaż pies nie mówi ludzkim głosem, to jednak komunikuje się z ludźmi przez cały czas i ma dużo do powiedzenia. Tylko ludzie często nie słuchają. Jeżeli chcesz być dobrym przewodnikiem swojego psa musisz rozumieć co do Ciebie mówi za pomocą mowy ciała. Pies chce Ci zaufać, że wyprowadzisz go ze stresującej sytuacji. Może wydawać Ci się, że witanie się z ciotką pochyloną nad psem to nic takiego, ale jeśli widzisz, że jest to dla niego stresujące, powinieneś mu pomóc. Umiejętność zrozumienia psiego języka to zdecydowany must have dla każdego przewodnika.

Szacunek

Traktuj psa z należnym mu szacunkiem.

Kontrolowanie cennych zasobów psa

Jako przewodnik powinieneś kontrolować cenne dla psa zasoby, takie jak np. jedzenie czy zabawki. Kontrolowanie nie oznacza wcale, że nigdy psu nie pozwalasz się bawić czy jeść, ale na tym, abyś to Ty zarządzał zasobami i decydował o ich dostępności dla psa.

Wyznacz cel

Już na etapie planowania zakupu psa powinieneś zastanowić się jakie są Twoje oczekiwania wobec niego. Czy ma być psem rodzinnym? A może sportowym? Czy planujesz udział w wystawach psów rasowych? Sprecyzuj swój cel i zastanów się jakie zadania będziecie razem wykonywać.

Konsekwencja

Posłużę się klasycznym już przykładem z kanapą, w którym pies dziesięć razy wszedł na kanapę, został z niej zrzucony, a za jedenastym razem właściciel zrezygnował. Jeśli w Twoim domu są określone zasady musisz je konsekwentnie egzekwować. Jasne reguły sprawiają, że świat jest dla psa bardziej zrozumiały i bezpieczny. Nie można raz pozwalać psu na jakieś zachowanie, a innym razem nie.

Motywacja

Pies będzie z Tobą współpracował w zamian uzyskania czegoś, co jest korzystne lub potrzebne z jego punktu widzenia. W życiu nie ma nic za darmo. Zaproponuj mu aktywne jedzenie, ruch, zabawę. Bądź dla swojego psa niczym Disneyland dla dzieci. Im bardziej będziesz dla niego atrakcyjny, tym chętniej zwróci uwagę na Twoje polecenia.

Proponuj alternatywy

Jeśli chcesz oduczyć psa jakiegoś zachowania powinieneś zaproponować mu alternatywę. Pamiętaj, że natura nie lubi pustki, więc eliminowane zachowanie musi zostać zastąpione nowym, akceptowalnym przez Ciebie. Pokaż psu co może zrobić w zamian np. grzecznie witać się z gośćmi siedząc zamiast po nich skakać.

Mam nadzieję, że ten artykuł był przydatny.
Bycie przewodnikiem, któremu pies ufa to wspaniałe doświadczenie, którego Ci życzę.
Jeśli chcesz obejrzeć darmową prezentację, którą przygotowałam na ten temat kliknij tutaj.

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.