pixel Facebook

Notatki Kynologa

Jakie są najczęstsze przyczyny słabej relacji człowieka z psem?

Psa i jego przewodnika może łączyć wspaniała wieź, o którą trzeba jednak zawalczyć od samego początku. Kontakt psa i człowieka powinien opierać się na wspólnym zaufaniu. Niestety, nie zawsze relacja człowiek-pies przypomina bajkę. Co powoduje, że tak się dzieje?

Psy i niemowlę w domu. Jak pogodzić wszystkie obowiązki i nie zwariować

Z jakich powodów Twoja relacja z psem jest słaba?

  1. Poświęcasz psu za mało czasu lub czas ten jest słabej jakości.
  2. Aby nawiązała się między wami więź, musicie wspólnie spędzać czas. Bez tego nie ma podstawy do budowania relacji. I to nie jest czas, w którym Ty rozmawiasz ze znajomym, a Twój pies biega z innymi psimi kumplami. Zaproponuj psu wspólne aktywności, takie jak np. spacer, zabawy węchowe, przeciąganie się szarpakiem czy nauka poleceń, sztuczek. Każdego dnia należy znaleźć czas dla psa. Jeśli masz ich więcej niż jeden, również zadbaj o to, aby zająć się każdym psem z osobna.

  3. Brakuje Ci cierpliwości i stawiasz zbyt duże wymagania wobec psa.
  4. Czasami coś, co wydaje nam się takie oczywiste, dla psa wcale takie nie jest. „Ile razy mam Ci to powtarzać?”. Takie i inne, nieraz mniej ładne słowa padają z ust wielu przewodników. Jeśli chcesz, aby Wasza relacja przebiegała poprawnie, musisz cechować się cierpliwością wobec swojego psa. Nie śpiesz się podczas nauki psa nowych umiejętności i zawsze pracuj w jego strefie komfortu. Czasami trzeba się nawet cofnąć w szkoleniu. Nie denerwuj się, gdy pies nie pojmuje wszystkiego tak szybko, jak tego chcesz. Zbyt duże wymagania ze strony właściciela często są przyczyną braku motywacji psa do wykonywania poleceń.

  5. Zapominasz o konsekwencji (powtarzalności).
  6. Jeśli Twój pies 10 razy wejdzie na kanapę, Ty 11 razy musisz wyegzekwować od niego, aby z niej zszedł. Brak konsekwencji to nic innego jak nauczenie psa, że może Ciebie nie słuchać i mieć gdzieś Twoje polecenia. Co więcej, pozwalanie psu na jakieś zachowanie, a innym razem zakazywanie lub karanie go, gdy robi to samo sprawia, że w psiej głowie tworzy się ogromny mętlik.

  7. Nie stawiasz psu zasad.
  8. Bez zasad pies nauczy się, że może Cię ignorować i nie wykonywać Twoich poleceń.

  9. Twojemu psu brakuje poczucia bezpieczeństwa i zaufania.
  10. Bez konsekwencji i stawiania zasad, pies nie czuje się bezpiecznie w naszym, często niezrozumiałym dla niego świecie. W budowaniu zaufania i poczucia bezpieczeństwa nie pomagają także stasowanie awersyjnych kar, bicie czy krzyki. Mam nadzieję, że o tym nie trzeba Cię uświadamiać. Jeśli chcesz zbudować zaufanie psa do siebie, pozwól mu odejść ze stresujących go sytuacji. Naucz się dostrzegać objawy stresu u swojego psa i pomóż mu poradzić sobie z nim.

  11. Nie spełniasz psychicznych i fizycznych potrzeb psa.
  12. Pies, którego potrzeby nie są spełnione, będzie zestresowany, sfrustrowany i po prostu nieszczęśliwy. Każdy pies potrzebuje aktywności, jedzenia i odpoczynku. Tak samo jak ważne jest, aby dostarczyć psu stymulacji psychicznej i fizycznej, również należy zadbać o jego odpoczynek. Psy śpią nawet powyżej 16 godzin dziennie. Muszą mieć także bezpieczny kącik, w którym nikt nie będzie im przeszkadzał, a one będą mogły się spokojnie zrelaksować. Umożliwienie psu spokojnego relaksu i snu leży po Twojej stronie. Uświadom to także innym domownikom. Zwłaszcza jeśli są to małe dzieci, które nie mając często złych zamiarów, próbują zachęcać psa do zabawy, odbierając mu tym samym możliwość odpoczynku. Zapewnij psu bezpieczny kącik, w którym może się schować. Takim azylem może być np. klatka, pod warunkiem, że pies dobrze ją kojarzy i chętnie do niej samemu wchodzi.

  13. Zbyt często stosujesz kary (np. time-out).
  14. Jeśli w szkoleniu psa częściej stosujesz kary niż nagrody, Twój pies może Ciebie nie rozumieć i nie wiedzieć czego od niego oczekujesz. Zwłaszcza, jeśli po „karach”, nie proponujesz żadnych alternatywnych zachowań, które są przez Ciebie akceptowalne. Pisząc „kary” nie mam oczywiście na myśli metod awersyjnych! Tych w ogóle nie bierz pod uwagę.

  15. Stosujesz metody awersyjne.
  16. Nawiązując do poprzedniego punktu, nie stosuj awersyjnych metod szkolenia psów. Chociaż z pozoru mogą wydawać się szybkie i skuteczne, jest to kopanie dołka i skazanie Waszej relacji na klęskę. Pracując pozytywnymi metodami może i nieraz będziesz czekać dłużej na rezultaty, jednak w ten sposób zbierzesz owoce w postaci zaufania i dobrej relacji z Twoim psem.

    Najczęstsze pczyczyny słabej relacji człowieka z psem.

    Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci dostrzec, jakie są przyczyny słabej relacji z Twoim psem. Może nie wszystkie punkty Was dotyczą, ale zrobienie „rachunku sumienia” pomaga zobaczyć, co jest do poprawienia. Jeśli Wasza relacja nie jest teraz najlepsza, nie załamuj się. Nad relacją zawsze można popracować. Co więcej, nawet trzeba! Psi przyjaciel to prawdziwy skarb, o którego trzeba zadbać przez całe życie...

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.