pixel Facebook

Notatki Kynologa

Trzy zabawy z psem, które polepszą jego motywację

Motywacja to chęć psa do wykonania jakieś czynności. Może mieć ona różny poziom. Aby pies chciał z Tobą ćwiczyć, musisz zbudować jego motywację do współpracy. Istnieją ciekawe, ale też i proste zabawy, które pomagają to osiągnąć. W tym artykule przedstawiam trzy propozycje.

ilustracja do artykułu: Trzy zabawy z psem, które polepszą jego motywację

1. Wymiana zabawek

Do tego ćwiczenia przygotuj sobie dwie zabawki. Najpierw pobaw się z psem jedną zabawką. Po chwili wspólnej zabawy unieruchom ją i wyciągnij drugą. Wprawiaj ją energicznie w ruch, aby zainteresować nią psa. Gdy pies zrezygnuje z pierwszej zabawki i przerzuci się na drugą, schowaj tą pierwszą za siebie. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Jeśli Twój pies ma tendencję do preferowania konkretnej zabawki, użyj w tym ćwiczeniu dwóch takich samych np. dwóch jednakowych szarpaków wykonanych z polaru.

2. Nagradzanie na przemian jedzeniem i zabawą

Nagradzaj psa na przemian jedzeniem i zabawą. Pobaw się z nim aktywnie zabawką, następnie schowaj ją za siebie lub do kieszeni i nagródź psa serią smakołyków. Po serii smaków znów wyciągnij zabawkę i pobaw się z psem. W ten sposób nauczysz go przechodzenia między zabawą, a jedzeniem. Jest to bardzo ważna psia umiejętność.

3. Nagradzanie aktywne i bierne na przemian

W kolejnym ćwiczeniu nagradzaj psa wprawiając jedzenie w ruch, a następnie zatrzymaj się i nagradzaj go, gdy stoi lub siedzi przed Tobą. Nagradzając psa na zmianę aktywnie i biernie, ćwiczysz z nim przechodzenie na przemian w wysokie i niskie emocje. Nagradzanie aktywne pobudza psa, a bierne uspakaja.

Poniżej znajdziesz film, na którym wraz z Akemi prezentujemy opisane wyżej ćwiczenia 😊.

Jak widzisz, wcale nie trzeba magii, aby psu tak bardzo chciało się pracować, jak mu się nie chce 😊. Często proste rozwiązania są najlepsze.

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.