pixel Facebook

Notatki Kynologa

Co zabrać ze sobą na wystawę psów?

Wybierając się na wystawę psów rasowych warto dobrze przemyśleć co będzie nam potrzebne na takim wydarzeniu. Pakowanie się to trudna sztuka. Zwłaszcza jeśli miejsca w aucie nie chce przybyć, a Ty musisz zmieścić jakoś wszystkie istotne rzeczy, no i oczywiście psa, gwiazdę całego przedsięwzięcia. W dzisiejszym artykule znajdziesz informację o tym, co warto zabrać na wystawę. Podzieliłam listę na niezbędne rzeczy dla wystawcy i dla psa, ale to tylko taki luźny podział (niektóre rzeczy przydadzą się Wam wszystkim np. namiot).

Co zabrać ze sobą na wystawę psów

Niezbędne rzeczy dla wystawcy

Po zapisaniu się i opłaceniu wystawy otrzymasz dokument będący potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia oraz numer startowy. Wydrukuj je i wytnij numer startowy, tak aby mieścił się w opasce. Niektórzy zamiast opaski używają przypinek do numerów startowych np. takich z sylwetką psa rasy, którą wystawiają. Dobrze jest mieć ze sobą gotówkę np. aby zapłacić za parking lub kupić coś do zjedzenia. Na wszelki wypadek lepiej jest zabrać wodę i przekąski ze sobą. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego zaopatrz się również w apteczkę podróżną. Przyjechać na wystawę możesz w dowolnym ubraniu, ale wychodząc na ring należy ubrać się elegancko. Zabierz więc na przebranie "ubranie wystawowe”. Elegancki ubiór jest wyrazem szacunku. Nieraz strój zależy od rasy np. wystawcy psów myśliwskich są ubrani elegancko, ale tematycznie. Ubrania powinny być w kolorze kontrastowym do Twojego psa. I jeszcze jedna mała podpowiedź. Ubranie ma być tak dobrane do Ciebie, aby na ringu nie wprawiało Cię w zakłopotanie. Musisz się skupić w 100% na Waszym duecie, a podciąganie spodni, czy martwienie się o to, czy czegoś nieodpowiedniego nie widać będzie Ci mocno przeszkadzało i wyglądało po prostu źle. Ostatnio ubrałam rajstopy i nie sprawdziłam czy podczas biegania mi nie spadają. Wyszłam na ring i musiałam je podciągać (ale wiocha, tak mi głupio!). Teraz już wiem, że muszę sprawdzić moje ubranie, aby podczas oceny nie zawracać sobie tym głowy. Dzień wystawy nie jest odpowiednim czasem do testowania nowych butów. Wybierz eleganckie, ale wygodne buty, które nie obcierają. Do torby wrzuć też niezbędne kosmetyki np. krem z filtrem, zwłaszcza jeśli Wasz ring będzie na pełnym słońcu. Wspominając o słońcu... dobrze jest zabrać ze sobą namiot lub parasol, aby zapewnić sobie i pieskowi chociaż trochę cienia. Sama ocena na ringu nie trwa bardzo długo, ale czekanie na ten moment, zwłaszcza jeśli zostaniecie na konkurencje finałowe trwa często kilka godzin. Przyda się więc coś do siedzenia np. krzesełka turystyczne. Na ringu możesz mieć smaczki dla psa, ale w coś musisz je włożyć. Praktyczna może być saszetka na smakołyki, chociaż niektórzy trzymają je po prostu w kieszeni.

Niezbędne rzeczy dla psa

Przed wystawą często sprawdzane jest, czy pies jest zaszczepiony, dlatego zabierz ze sobą koniecznie aktualne zaświadczenie o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie. Podczas transportu psiaka z samochodu do Waszych kilku metrów kwadratowych, które będziecie zajmować przed ringiem, oraz przemieszczając się na terenie wystawy, najlepiej jest, gdy pies ma obroże/szelki i zwykłą smycz. Ozdobną ringówkę zostaw na czas Waszej oceny. Nie ubrudzi się, a pies lepiej skojarzy co teraz będziecie wspólnie robić, jeśli ringówkę będzie mieć na sobie tylko podczas treningu i na ringu. Na ringówce nie powinno się prowadzić psa na dłuższą metę. Absolutną koniecznością jest zabranie ze sobą wody i miski dla psa. Zazwyczaj organizatorzy wystaw udostępniają wodę dla psów, jednak nie każdy pies wypije z takiej wspólnej miski. Lepiej, gdy znajduje się ona blisko i pies może sobie z niej skorzystać według potrzeb. Bardzo polecam zabrać dla psa jego własny kącik, najlepiej pachnący domem. Może to być np. klatka / legowisko / kocyk / transporter. Jest to świetny sposób na odstresowanie psa w tym wcale niełatwym dla niego środowisku, jakim jest wystawa. Pies może się w takiej klatce schować i trochę odpocząć. Mówiąc o odstresowaniu psa muszę też wspomnieć o gryzakach i kongu. Rzucie i gryzienie działa uspakajająco na psa. Na ring przygotuj ulubione smakołyki Twojego psiego przyjaciela. Jeśli masz już ”bezpłatny ranking motywatorów Twojego psa”, który udostępniam osobom zapisanym na newsletter, z pewnością wiesz już, że na takie wydarzenie najlepiej zabrać smaczki znajdujące się najwyżej w rankingu. Weź różne rodzaje, ale takie naprawdę wow. Przydatna może być także ulubiona zabawka psiaka. Tuż przed wyjściem na ring być może konieczne będą ostateczne groomerskie poprawki. Zabierz więc ze sobą potrzebne psie kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji np. szczotki, grzebienie. Nie zostawiaj jednak całej pielęgnacji na dzień wystawy. Wtedy najlepiej skupić się jedynie na upiększaniu. Jeśli masz taką potrzebę zabierz też opcjonalnie stolik groomerski.

Checklista - sprawdź, czy wszystko masz!

Co zabrać ze sobą na wystawę psów - checklista

Bez względu na to, czy wybierasz się na wystawę psów pierwszy raz w życiu, czy kolejny, warto skorzystać z checklisty. Osobiście czuje się lepiej, kiedy jestem pewna, że wszystko co potrzebuję mam w samochodzie i nie będę musiała niczego pożyczać. Zawsze przed wyjazdem sprawdzam ostatecznie, czy wszystko jest. Zrobiłam taką checklistę i udostępniam ją moim subskrybentom. Jeśli chcesz ją pobrać (i inne zamerdane pliki) zapisz się na mój newsletter 😊😊. Możesz to zrobić klikając bezpośrednio tutaj. Będziesz też na bieżąco z nowymi wpisami na blogu 😊😊. Checklistę zrobiłam konsultując się z doświadczonymi handlerami, więc są w niej niezbędne rzeczy do zabrania. Zostawiłam także wolne miejsce, jeśli zabrakłoby na liście czegoś istotnego dla Ciebie np. rzeczy dla małego dziecka, które jedzie z Tobą 😊😊.

Powodzenia na wystawie! :)

Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.