pixel Facebook

Notatki Kynologa

Jakie są zalety posiadania psa?

Zazwyczaj można spotkać się z informacjami o wadach posiadania psa. A bycie psim właścicielem ma przecież dużo pozytywnych stron. Opowiem Ci o tym, co pies wnosi do życia człowieka. Skupię się na zaletach niemierzalnych, które przyjmują postać niematerialną i dotyczą aspektów bardziej subiektywnych i podmiotowych, takich jak odczucia, zmiany postawy i emocji oraz zwiększenie umiejętności. Zapraszam do czytania 😊.

Psy i niemowlę w domu. Jak pogodzić wszystkie obowiązki i nie zwariować

Opiekowanie się psem to nie tylko ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Posiadanie psa przyczynia się do wzrostu odpowiedzialności, samozdyscyplinowania i obowiązkowości u właścicieli. Osoby posiadające psa są bardziej empatyczne i pozytywniej nastawione, zarówno dla innych zwierząt, jak i ludzi. Również w ten sposób są często postrzegane przez społeczeństwo, dzięki czemu poprawia się ich autoprezentacja. Mają możliwość poznawania nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wykształcają umiejętności interpersonalne, takie jak otwartość, tolerancja, zdolność nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Dla niektórych osób, zwłaszcza starszych i samotnych, zwierzę może stać się towarzystwem, nadać sens życia i świadomość bycia potrzebnym. Buduje to także poczucie własnej wartości i pewności siebie. W towarzystwie psa ludzie czują się bezpieczniej. Właściciele psów są bardziej optymistyczni i mniej skłonni do depresji. Zwierzę pomaga się wyciszyć i odstresować. Kontakt ze zwierzęciem poprawia nastrój u człowieka. Głaskanie i pielęgnowanie psa może mieć działanie dogoterapeutyczne. Spędzanie wspólnego czasu z psem jest okazją do poznawania nowych miejsc, zabawy oraz znajdowania nowych zainteresowań takich jak sporty kynologiczne czy fotografia psów. Właściciel chcąc budować więź ze swoim psem m.in. czyta książki, uczęszcza na wykłady i szkolenia, poszerzając w ten sposób również swoją wiedzę i umiejętności. Konieczność wyprowadzania psa na spacer pomaga w dbaniu o sylwetkę, kondycję i odpowiednią masę ciała nie tylko psa, ale i właściciela. Ponadto, kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na psychikę człowieka. Posiadanie psa jest często marzeniem wielu ludzi, które udaje się zrealizować. Przekłada się to na uczucie satysfakcji właścicieli.

Jak widzisz, pozytywnych aspektów, które wynikają z posiadania psa jest wiele. Zobacz też graficzną notatkę poniżej 😊.

Jakie są zalety posiadania psa? - graficzna notatka
Powrót do spisu treści

O autorce

Katarzyna Flis

kynolog, zoopsycholog, technik weterynarii, fotograf

Pisanie bloga sprawia mi dużo radości. Mam nadzieję, że uda mi się pomóc Ci w budowaniu pozytywnej relacji z Twoim psem, opartej na wzajemnym szacunku, prawidłowej komunikacji i zrozumieniu.

Masz pytania, chcesz się podzielić swoją opinią? Zapraszam do kontaktu:

biuro@notatkikynologa.pl

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu?

Zapisz się na newsletter

Będę Cię informować o nowych artykułach i ciekawych publikacjach.